EHİM-lə Azərbaycan-Britaniya Məzunları Birliyi arasında görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi (EHİM) ilə Azərbaycan-Britaniya Məzunları Birliyinin (AUKAA) üzvləri arasında onlayn görüş keçirilib.
AUKAA-nın İdarə Heyətinin üzvü Mədinə Paşayevanın moderatorluğu ilə keçirilən görüşdə EHİM-in direktoru Fariz Cəfərov Mərkəzin funksional öhdəlikləri və əsas fəaliyyət istiqamətləri, “ASAN Bridge” – Milli Məlumat Mübadiləsi Sistemi və ona inteqrasiya olunan qurumlar haqqında geniş söhbət açıb. Tədbirdə 710-dan çox elektron xidmətə çıxışı təmin edən “myGov” şəxsi kabinet əsaslı elektron hökumət platforması, inteqrasiya olunan sistemlərlə birlikdə 56 sistemə girişi təmin edən “ASAN Login” Vahid Giriş Sistemi, 670-dən çox elektron ödəniş xidməti təqdim edən “ASAN ödəniş” sistemi, “ASAN Finans” haqqında ətraflı məlumat verilib. Görüşdə, həmçinin rəqəmsal savadlılıqla elektronlaşmanın paralel inkişafı, dövlət-özəl tərəfdaşlığı, İT sahəsində mövcud kadr potensialı və digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
EHİM rəqəmsal hökumət xidmətlərinin yaradılması və inkişafında vətəndaş iştirakını təmin etmək məqsədilə maraqlı tərəflərlə, o cümlədən ictimai təşkilatlar, biznes qurumları, banklar, sığorta şirkətləri ilə mütəmadi görüşlər təşkil edir. AUKAA-nın rəqəmsal hökumət quruculuğunda dünya liderlərindən olan Böyük Britaniyada müxtəlif proqramlar üzrə təhsil almış və müxtəlif sahələri təmsil edən 750-dən çox gənc peşəkarı əhatə etdiyi nəzərə alınaraq görüşdən əvvəl sorğu təşkil olunub. Sorğu çərçivəsində rəqəmsal hökumət xidmətlərindən istifadə, rəy və təkliflər, həmçinin görüşün müzakirə mövzuları müəyyən edilib.
EHİM tərəfindən maraqlı tərəflərlə keçirilən görüşlərin yekun hədəfi rəqəmsal xidmətlərlə bağlı ictimaiyyətin rəy və təkliflərini öyrənmək, rəqəmsal həllərin istifadəsini daha da genişləndirmək, vətəndaş məmnunluğunu təmin etməkdir.

A meeting was held between the e-Gov Development Center and the Azerbaijan-UK Alumni Association
An online meeting was held between the e-Gov Development Center (EGDC) of the State Agency for Public Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and members of the Azerbaijan-UK Alumni Association (AUKAA).
At the meeting moderated by AUKAA Board Member Madina Pashayeva, EGDC director Fariz Jafarov spoke about the functional responsibilities and main activities of the Center, including “ASAN Bridge” - the National Information Exchange System and the institutions integrated into it. The information on “MyGov” personal cabinet-based e-government platform, which provides access to more than 710 e-services, ASAN Login Single Sign-On Access System, which provides access to 56 systems together with integrated systems, and ASAN payment, which provides more than 670 e-payment services system, and "ASAN Finance" were delivered during the meeting as well. The sides also exchanged views on the parallel development of digital literacy and e-government, public-private partnership, existing human resources in the field of IT, and other topics.
EGDC organizes regular meetings with stakeholders, including public organizations, businesses, banks, and insurance companies, in order to ensure citizen participation in the creation and development of digital government services. A survey was conducted prior to the meeting, taking into account that more than 750 young professionals who have studied in various programs and represent various fields from the UK, one of the world's leading countries in building digital government, are the members of the AUKAA. The survey identified the use of digital government services, opinions, and suggestions, as well as topics for discussion at the meeting.
The ultimate goal of the meetings held by EGDC with stakeholders is to study the public's opinions and suggestions on digital services, to further expand the use of digital solutions, and to ensure citizen satisfaction.