Regionlarda elektron xidmətlər barədə məlumatlandırıcı sessiya keçirilib
“Açıq hökumət”in təşviqi və elektron xidmətlərdən istifadənin artırılmasına dəstəyin təşkili” layihəsi çərçivəsində Tərtər və Ağcabədi rayonunda məlumatlandırma sessiyası keçirilib.
Regional İnsan Hüquqları və Media Mərkəzi İctimai Birliyinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının dəstəyi ilə keçirdiyi tədbirdə təşkilatın sədri Xalid Kazımov bildirib ki, layihənin məqsədi Azərbaycanda Açıq Hökumət Tərəfdaşlığı (AHT) təşəbbüsünün tətbiqinə dəstək vermək, region sakinlərini elektron xidmətlər barədə məlumatlandırmaq və onlara elektron xidmətlərə müraciət zamanı yardım göstərməkdir.
Daha sonra Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzinin eksperti Ruslan Mürsəlov iştirakçılara elektron xidmətlərin üstünlükləri və “Elektron hökumət” portalı ilə bağlı məlumat verib: “Elektron hökumət” – müasir informasiya texnologiyalarından istifadə etməklə dövlət qurumları tərəfindən vətəndaşlara, sahibkarlara və dövlət qulluqçularına “vahid pəncərə” prinsipi əsasında elektron xidmətlərin göstərilməsinə şərait yaradan sistemdir. Hazırda “Elektron hökumət” portalında 454 elektron xidmət mövcuddur. İstifadəçilərə “Elektron hökumət” portalında qeydiyyatdan keçmək üçün mövcud olan 4 autentifikasiya  (tanıma, identikləşdirmə) vasitəsi təqdim edilir. Bunlar “E-imza”, “E-Gov” mobil identifikası vasitəsi, “Elektron hökumət” portalı tərəfindən vətəndaşa verilən kod-parol və “Asan imza”dır. “Elektron hökumət” portalı  vasitəsi ilə əksər dövlət qurumları öz xidmətlərini təqdim edirlər. Portalda, həmçinin 17 növ arayışın elektron qaydada verilməsi imkanı yaradılıb ki, buna da maraq böyükdür”.

An awareness session on e-services held in regions
An awareness session was held in Tartar and Aghjabadi regions within the framework of the project “Promotion of Open Government and Support for Increasing the Use of Electronic Services”.
The event was organized by Regional Human Rights and Media Center Public Union with the support of the Council on State Support to Non-Governmental Organizations under the President of the Republic of Azerbaijan. Addressing the event, chairman of the organization Khalid Kazimov said that the project aims to support the implementation of the Open Government Partnership Initiative (OGPI) in Azerbaijan, to inform residents of the region about e-services and to assist them in using electronic services.
Then, Ruslan Mursalov, an expert from Data Processing Center of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, told  the participants about the advantages of e-services and  the E-government portal: “E-government is a system that allows  government agencies to provide electronic services to citizens, entrepreneurs and civil servants  on the basis of  a “single window” principle using cutting-edge  information technologies. 454 e-services  are currently  available on the E-government portal. There are 4 authentication tools (identification) for registration on the E-government portal. These are E-signature, E-Gov mobile identification tool, passcode given to the citizen by E-government portal and ASAN imza. Most government agencies provide their services through the E-government portal. Also, 17 types of reference documents can be submitted online through the portal, which is of great interest.”