EHİM-in layihələri 40 milyon AZN-dən çox dövlət vəsaitinə qənaət edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi (EHİM) Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Elektron hökumətin inkişafı və rəqəmsal hökumətə keçid ilə bağlı tədbirlər haqqında” Fərmanına əsasən 2018-ci il 14 mart tarixində yaradılıb. Fəaliyyət göstərdiyi dövr ərzində EHİM strateji əhəmiyyət kəsb edən bir çox rəqəmsal hökumət həllərinin ərsəyə gətirilməsini təmin edib. “ASAN Login” Vahid Giriş Sistemi, “myGov” şəxsi kabinet əsaslı elektron hökumət portalı, “ASAN Bridge” Milli Məlumat Mübadiləsi Sistemi, COVID-19 pasportunun operativ yoxlanılmasını təmin edən “CheckApp” mobil tətbiqi, “Rəqəmsal icra hakimiyyəti” portalı, “ASAN Viza”, “ASAN ödəniş”, “ASAN Finans”, “İcazələrin alınması və monitorinqi sistemi” və digər layihələr EHİM tərəfindən yaradılıb və hazırda uğurla idarə olunur.
EHİM öz fəaliyyəti haqqında ictimaiyyətə mütəmadi olaraq hesabatlar, o cümlədən maliyyə hesabatları təqdim edir. Mühasibat uçotu haqqında Azərbaycan Respublikasının qanununa əsasən (Maddə12-1.1) publik hüquqi şəxs olaraq EHİM-in maliyyə hesabatları Maliyyə Hesabatlarının Beynəlxalq Standartlarına (IFRS) uyğun şəkildə tərtib edilir və mühasibat uçotu müvafiq icra hakimiyyəti orqanının təsdiq etdiyi uçot qaydalarına uyğun aparılır. Eyni zamanda illik maliyyə hesabatları auditor rəyi ilə birlikdə rəsmi internet səhifələrində və ya mətbu orqanında dərc edilir.
Strateji dövlət əhəmiyyəti kəsb edən layihələrin icrasını həyata keçirmək üçün hər il dövlət büdcəsindən EHİM-ə büdcə vəsaiti ayrılır. Qeyd olunan büdcə vəsaiti mühasibat uçotu haqqında qanunun tələbinə uyğun olaraq Mərkəzin qəbul etdiyi və tərtib etdiyi IFRS-ə  əsasən gəlir kimi tanınmır, dövlət büdcəsi tərəfindən kapital qoyuluşu kimi uçota alınır. Bununla yanaşı, EHİM öz fəaliyyəti nəticəsində əldə etdiyi gəlirdən hər ay ƏDV (Əlavə Dəyər Vergisi) və illik mənfəət vergisi ödəyir.
Qeyd edək ki, EHİM tərəfindən yaradılan milli resurslar, mərkəzləşdirilmiş və depozitar həllər, aparılan texniki optimallaşdırma işləri, habelə dövlət-özəl tərəfdaşlığı layihələri sayəsində 40 milyon AZN-dən çox dövlət vəsaitinə qənaət edilib.
EHİM tərəfindən cari ildə, habelə növbəti illərdə yeni rəqəmsal hökumət həllərinin yaradılması və bununla da əlavə olaraq 50 milyon AZN-dən çox dövlət vəsaitinə qənaət edilməsi nəzərdə tutulub.

EGDC projects have saved more than 40 million AZN to the public fund
"E-GOV Development Center" public legal entity of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan was established according to Decree No.1885 on “About e-government development and measures related to the transition to digital government” by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, signed on 14 March 2018. During its operation period, EGDC has provided a number of strategically important digital government solutions. “ASAN Login” Single Sign-On System, “myGov” personal cabinet-based e-government portal, “ASAN Bridge” National Information Exchange System, “CheckApp” mobile application providing operational verification of COVID-19 passport, “Digital Executive Power” portal, “ASAN Visa", "ASAN payment", "ASAN Finance", "System for Obtaining and Monitoring permits" and other projects were created by EGDC and are now successfully managed.
EGDC regularly provides the public with reports on its activities, including financial statements. According to the Law of the Republic of Azerbaijan on Accounting (Article 12-1.1), the financial statements of ECHR as a public legal entity are prepared in accordance with International Financial Reporting Standards (IFRS) and accounting is carried out in accordance with the accounting rules approved by the relevant executive authority. At the same time, the annual financial statements, together with the auditor's report, are published on official websites or in the press.
In order to implement projects of strategic state importance, budget funds are allocated annually from the state budget to EGDC. The mentioned budget funds are not recognized as income in accordance with the IFRS adopted and compiled by the Center in accordance with the requirements of the Law on Accounting and are recorded as a capital investment by the state budget. In addition, EGDC pays monthly VAT (Value Added Tax) and annual income tax on the income received as a result of its activities.
It should be noted that more than 40 million AZN of the public fund has been saved due to the national resources created by EGDC, centralized and depository solutions, technical optimization work, as well as public-private partnership projects.
EGDC plans to create new digital government solutions this year, as well as in the coming years, and thus save more than 50 million AZN in the public fund.