EHİM tərəfindən “Rəqəmsal icra hakimiyyəti” layihəsi çərçivəsində Masallı və Gəncədə təlimlər keçirilib
2637
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin (EHİM) əməkdaşları tərəfindən “Rəqəmsal icra hakimiyyəti” layihəsi çərçivəsində Masallı və Gəncədə təlimlər keçirilib.
Təlimlərdə “ASAN xidmət” mərkəzinin və icra hakimiyyətlərinin əməkdaşları, habelə ASAN könüllüləri iştirak ediblər.
“Rəqəmsal icra hakimiyyəti” portalının beta versiyasının funksionallıqları və imkanları haqqında geniş məlumat təqdim olunan təlimlərdə, habelə EHİM-in icra etdiyi layihələr, elektron dövlət xidmətləri, elektron hökumət konsepsiyası və strategiyası haqqında təqdimat keçirilib.
Təlimlərdə, həmçinin icra hakimiyyətləri əməkdaşları üçün seminarlar təşkil olunub. Əməkdaşlara portalın istifadəsinə dair təlimat verilib, sorğuların qəbul edilməsi, emalı, icra edilməsi, həmçinin digər istiqamətlər üzrə onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, “Rəqəmsal icra hakimiyyəti” portalı Dövlət Agentliyi ilə Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti (GIZ) tərəfindən həyata keçirilən “Yerli İnkişaf üçün Yaxşı İdarəetmə” layihəsi çərçivəsində yaradılıb. Layihənin digər istiqaməti “Yerli icra hakimiyyətlərində ASAN standartlarının tətbiq edilməsi”dir.
İlkin mərhələdə pilot layihə olaraq sosial-iqtisadi aktiv 3 bölgə - Gəncə şəhəri, Masallı və Quba rayonları seçilib. Bu rayonlar Azərbaycanın hər bir zonasını (şimal, cənub və qərb) təmsil etməsinə, əhali çoxluğuna və “ASAN xidmət” mərkəzlərinin yerləşməsinə görə təyin edilib. Layihə çərçivəsində portalın yaradılması ilə yanaşı, həmçinin hər üç rayonda təlim və seminarların keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Masallı və Gəncədən öncə, EHİM Qubada təlim və seminar keçirib.
Layihə qərar qəbuletmə prosesində çevikliyin artırılması, rəqəmsal savadlılıq səviyyəsinin yüksəldilməsi, vahid məkandan xidmətlərə çıxışın təmin edilməsi, vətəndaşların vaxtına qənaət edilməsi, müraciət prosesinin asanlaşdırılması, habelə yerli icra hakimiyyətlərinin fəaliyyətində çeviklik və səmərəliliyin təmin edilməsinə hədəflənib.

Trainings were held in Masalli and Ganja within the framework of the “Digital Executive Power” project by EGDC
8408
Employees of the E-GOV Development Center (EGDC) of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan conducted trainings in Masalli and Ganja within the framework of the "Digital Executive Power" project.
Employees of the "ASAN service" center and executive powers, as well as ASAN volunteers attended in the trainings.
The trainings provided extensive information on the functionality and capabilities of the beta version of the “Digital Executive Power” portal, as well as projects implemented by EGDC, digital public services, e-government concept and strategy.
The trainings also included workshop for the employees of executive powers. Instructions were given to the employees for the use the portal, questions about reception, processing, execution of inquiries, as well as questions in other directions were answered.
It should be noted that the "Digital Executive Power" portal was created within the framework of "Good Governance for Local Development" project implemented by the State Agency and the German Corporation for International Cooperation (GIZ). Another direction of the project is "application of ASAN standards in local executive powers".
At the initial stage, 3 socio-economically active regions - Ganja, Masalli and Guba - were selected as pilot projects. These regions were determined by the representation of each zone of Azerbaijan (north, south and west), population and location of "ASAN service" centers. Within the framework of the project, trainings and workshops were planned to be held in all three districts in addition to creating a portal.
Before Masalli and Ganja, EGDC held trainings and workshop in Guba.
The project aims to increase flexibility in the decision-making process, increase digital literacy, provide access to services from a single space, save time for citizens, facilitate the application process, as well as ensure flexibility and efficiency in the activities of local executive powers.