“myGov”da istifadəçi sayı 700 mini keçib
“myGov” şəxsi kabinet əsaslı elektron hökumət portalında istifadəçi sayı 700 mini keçib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi tərəfindən yaradılan və idarə edilən “myGov”da istifadəçi sayı 2021-ci ilin əvvəlinə nisbətən 1,6 dəfə, 2020-ci ilin əvvəlinə nisbətən isə 16 dəfə artıb.
Proaktiv elektron xidmət göstərən “myGov”da hesab açmaqla vətəndaşlar özü haqqında dövlət qurumları tərəfindən təqdim olunan məlumatlarla tanış olmaq, məlumatlarda səhvlik və ya natamamlıqla bağlı müraciət etmək, məlumatlarının kim tərəfindən sorğulandığı haqqında məlumat əldə etmək imkanı qazanırlar. Hazırda inteqrasiya olunan sistemlərlə birlikdə “myGov” 710 xidmətə giriş təmin edilir.
Bununla yanaşı sənədlərin son etibarlılıq tarixi və digər mövzularda 18 növ bildiriş göndərilir ki, bu da vətəndaşları sənədlərin vaxtının bitməsi haqqında əvvəlcədən məlumatlandırır, vaxtı bitmiş sənədlərlə bağlı xoşagəlməz hadisələrin qarşısını alır.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildə “myGov”a COVID-19 vaksin və immunitet sertifikatları inteqrasiya olunub. Vətəndaşlar şəxsi kabinetlərində yerləşdirilmiş sənədinin QR kodu oxutdurmaqla COVID-19 pasportu tələb olunan qurum və müəssisələrə rahat daxil ola bilirlər.
Mobil texnologiyaların inkişafı tendensiyası nəzərə alınmaqla, həmçinin vətəndaşların elektron hökumət xidmətlərinə çıxış imkanlarını daha da genişləndirmək məqsədilə bu il “myGov”un mobil tətbiqi də istifadəyə verilib.
Mobil tətbiqi, həm “iOS”, həm də “Android” əməliyyat sistemi istifadəçiləri aşağıdaki linklər vasitəsilə keçid edərək, yükləyib, istifadə edə bilərlər:
• "Android": https://play.google.com/store/apps/details?id=az.gov.my
•"iOS":https://apps.apple.com/az/app/mygov/id1533956540
"myGov" mobil tətbiqinin yeni versiyasına təhlükəsizliyin daha da gücləndirilməsi məqsədilə biometrik identifikasiya funksiyası əlavə olunub. “Android” istifadəçiləri artıq tətbiqə barmaq izi, “iOS” istifadəçiləri isə həm barmaq izi, həm də üztanıma funksiyası ilə daxil ola bilirlər.

The number of users on “myGov” has exceeded 700,000
The number of users of the e-government portal "myGov" based on the personal cabinet has exceeded 700,000. The number of users in “myGov”, created and managed by the E-GOV Development Center of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, increased 1.6 times compared to the beginning of 2021 and 16 times compared to the beginning of 2020.
By creating an account on “myGov”, which provides a proactive e-service, citizens have the opportunity to get acquainted with the information about themselves provided by government agencies, to report about errors or incompleteness in the information, to get information about who requested information. Currently, along with integrated systems, “myGov” provides access to 710 services.
In addition, 18 types of notifications are sent on the expiration date of documents and other topics, which informs citizens in advance about the expiration of documents, prevents unpleasant events related to expired documents.
It should be noted that in 2021, COVID-19 vaccine and immunity certificates have been integrated into “myGov”. Citizens can easily enter the institutions and enterprises that require a COVID-19 passport by scanning the QR code of the document placed in their personal cabinets.
Taking into account the trend in the development of mobile technologies, as well as in order to further expand the access of citizens to e-government services, this year the mobile application of "myGov" has launched.
The mobile application can be downloaded and used by users of both iOS and Android operating systems by following the links below:
• "Android": https://play.google.com/store/apps/details?id=az.gov.my
• "iOS": https://apps.apple.com/az/app/mygov/id1533956540
To further enhance security a biometric identification function has been added to the new version of the mobile application “myGov”. Android users can now access the app with a fingerprint, iOS users can access it with both a fingerprint and facial recognition.