EHİM “Rəqəmsal Jurnalistikaya doğru” proqramına yekun vurub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin (EHİM) təşkilatçılığı və “PAŞA Holdinq”in sponsorluğu ilə həyata keçirilən 3-cü “Rəqəmsal Jurnalistikaya doğru” proqramına yekun vurulub. Proqramın bağlanış mərasimində Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, EHİM-in direktoru Fariz Cəfərov, proqram iştirakçıları və digər media nümayəndələri iştirak ediblər.
Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev “Rəqəmsal Jurnalistikaya doğru” proqramı çərçivəsində 110-a yaxın media nümayəndəsinin maarifləndirildiyini və sertifikatlarla təltif edildiyini vurğulayıb. Həmçinin proqramın mediaya və onların xətti ilə cəmiyyətin maariflənməsinə verdiyi töhfə, bu cür sosial məsuliyyət layihələrinin inkişafa gedən yolda önəmi vurğulanıb.
Tədbirdə proqramın birinci hissəsi çərçivəsində təşkil olunan vörkşopları və iştirakçıların proqram haqqında fikirlərini əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Sonra proqram çərçivəsində həyata keçirilən müsabiqənin qalibləri elan ediliblər. Müsabiqə üzrə birinci yeri "news24.az" xəbər saytının müxbiri Məhərrəm Əliyev, ikinci yeri "1news.az" İnformasiya Agentliyinin müxbiri Qafar Ağayev, üçüncü yeri isə “Azərbaycan” qəzetinin müxbiri Aydan Xəlilova tutublar.
Qaliblər müvafiq olaraq 1000 AZN, 700 AZN və 500 AZN pul mükafatı ilə təltif olunublar.
Bununla yanaşı, proqramı müvəffəqiyyətlə bitirən bütün iştirakçılar EHİM tərəfindən sertifikat və hədiyyələrlə təltif olunublar. Tədbirin sonunda iştirakçılar üçün EHİM-in inzibati binasında media-tur təşkil olunub və Mərkəzin struktur və bölmələrinin fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verilib.
“Rəqəmsal Jurnalistikaya doğru” proqramının əsas məqsədi media nümayəndələrini elektron dövlət xidmətləri, rəqəmsal həllər haqqında məlumatlandırmaq və onların vasitəsilə də cəmiyyətin bu istiqamətdə rəqəmsal savadlılığının artırılmasına nail olmaqdır.
Xatırladaq ki, 1-ci və 2-ci “Rəqəmsal Jurnalistikaya doğru” proqramı 2020-ci ildə keçirilib və böyük marağa səbəb olub.

The 3rd “Towards Digital Journalism” program organized by the E-GOV Development Center (EGDC) of the State Agency for Citizen Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and sponsored by PASHA Holding has been completed. The chairman of the State Agency Ulvi Mehdiyev, the director of EGDC Fariz Jafarov, program participants and other media representatives attended at the closing ceremony of the program.
Chairman of the State Agency Ulvi Mehdiyev noted that about 110 media representatives were enliightened and awarded certificates within the framework of the "Towards Digital Journalism" program. They also stressed the program's contribution to the media and public awareness through them, the importance of such social responsibility projects on the path to development.
A video reflecting the workshops organized within the first part of the program and a video reflecting the views of participants about the program was shown at the event.
Then the winners of the competition within the program were announced. The first place in the competition was taken by the correspondent of "news24.az" news site Maharram Aliyev, the second place was taken by the correspondent of "1news.az" Information Agency Gafar Agayev, and the third place was taken by the correspondent of "Azerbaijan" newspaper Aydan Khalilova.
The winners were awarded AZN 1,000, AZN 700 and AZN 500, respectively.
In addition, all participants who successfully completed the program were awarded certificates and presents by EGDC. At the end of the event, a media tour was organized for the participants in the administrative building of the Center and detailed information was provided on the activities of the structures and units of the Center.
The main goal of the program "Towards Digital Journalism" is to inform the media representatives about e-government services, digital solutions, and through them to increase the digital literacy of society in this direction.
It should be noted that the 1st and 2nd "Towards Digital Journalism" programs were held in 2020 and caused great interest.