COVID-19 sertifikatları artıq “myGov”da
COVID-19 sertifikatları “myGov.az” şəxsi kabinet əsaslı elektron hökumət portalına inteqrasiya olunub. Vətəndaşlar COVID-19 immunitet və COVID-19 vaksin sertifikatlarına “myGov” portalında “Məlumatlarım” bölməsində baxa bilərlər. Bununla yanaşı, şəxsi kabinetdə “Qurumlar üzrə” bölmədə İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinə daxil olaraq müvafiq sertifikatlara baxmaq mümkündür.
“myGov” şəxsi kabineti üzərindən vətəndaşlara COVID-19 testinin nəticəsi, habelə vurulan birinci və ikinci dozanın tarixləri haqqında da bildirişlərin göndərilməsinə başlanılıb.
İmmunitet sertifikatı son 6 ay ərzində yoluxmuş şəxslərə verilir. Vaksin sertifikatı isə birinci və ikinci doza vaksini vuran vətəndaşlara təqdim olunur. Vaksin sertifikatında sənədin nömrəsi və verilmə tarixi, həmçinin vətəndaşın soyadı, adı, doğulduğu tarix, pasport nömrəsi, fərdi identifikasiya nömrəsi (FİN), birinci doza, ikinci doza haqqında məlumatlar və QR kod öz əksini tapıb. İmmunitet sertifikatında isə sənədin nömrəsi və verilmə tarixi, vətəndaşın soyadı, adı, doğulduğu tarix, pasport nömrəsi, fərdi identifikasiya nömrəsi (FİN), testin adı, son pozitiv nəticənin tarixi, qüvvədə olma müddəti haqqında məlumatlar və QR kod yerləşdirilib.
“Android” və “iOS” əməliyyat sistemi istifadəçiləri COVID-19 immunitet və COVID-19 vaksin sertifikatlarına “myGov” mobil tətbiqindən də baxa bilərlər. Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi elektron xidmətlərə dair vətəndaşlar arasında mütəmadi olaraq sorğular aparır, toplanan rəy və təklifləri təhlil edərək, təkmilləşdirmə işləri həyata keçirir. Bu rəy və təkliflərin təhlili nəticəsində “myGov” mobil tətbiqində bir sıra yeniliklər vətəndaşların sərəncamına təqdim edilib. Belə ki, “ASAN ödəniş” mobil tətbiqi üzrə bir sıra ödənişlərin “myGov” mobil tətbiqinə inteqrasiyası həyata keçirilib. Həmçinin, vətəndaşlara “myGov”da “daşınmaz əmlak məlumatlarım” bölməsində daşınmaz əmlak haqqında məlumatları yükləmək imkanı yaradılıb, mobil tətbiqin dizaynında bir sıra yeniliklər tətbiq olunub.

COVID-19 certificates are already in “myGov”
COVID-19 certificates have been integrated into the personal cabinet-based e-government portal “myGov.az”. Citizens can see COVID-19 immunity and COVID-19 vaccine certificates in the "My Data" section of the "myGov" portal. In addition, it is possible to see the relevant certificates by entering the State Agency on Mandatory Health Insurance in the "Institutions" section of the personal cabinet.
The results of the COVID-19 test, as well as the dates of the first and second doses have been sent to citizens through “myGov” personal cabinet.
Immunity certificate is issued to infected people during the last 6 months. Vaccine certificates are issued to citizens who have received the first and second doses of vaccine. The vaccine certificate contains the document number and date of issue, as well as the citizen's surname, name, date of birth, passport number, personal identification number (PIN), information about the first dose, the second dose and the QR code. The immunity certificate contains the document number and date of issue, citizen's surname, name, date of birth, passport number, personal identification number (PIN), test name, date of the last positive result, validity period and QR code.
“Android” and “iOS” users can also see COVID-19 immunity and COVID-19 vaccine certificates from the “myGov” mobile application. The E-GOV Development Center regularly conducts surveys among citizens on e-services, analyzes the collected opinions and suggestions, and carries out improvement work. As a result of the analysis of these opinions and suggestions, a number of innovations in the mobile application "myGov" were made available to citizens. Thus, a number of payments on the mobile application "ASAN payment" have been integrated into the mobile application "myGov”. Also, citizens have the opportunity to download real estate information in the "My real estate information" section of "myGov", a number of innovations have been introduced in the design of the mobile application.