Şənlik mərasimlərinin keçirilməsinə icazələrin verilməsi üçün icaze.e-gov.az portalı 26 iyun tarixində aktivləşdiriləcək
3894
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin Qərarı ilə “Xüsusi karantin rejiminin müddətinin uzadılması və bəzi məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması ilə bağlı tədbirlər barədə” Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2021-ci il 26 may tarixli 151 nömrəli Qərarına dəyişiklik edilib. Qərara əsasən müvafiq şərtlər daxilində şənlik mərasimlərinin keçirilməsinə icazə verilib.
Şənlik mərasimlərinin keçirilməsi üçün icazə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi (EHİM) tərəfindən idarə olunan icaze.e-gov.az portalından əldə olunmalıdır. Portalın fəaliyyəti 26 iyun tarixindən etibarən Mərkəz tərəfindən aktivləşdiriləcək.
Şənlik mərasimi keçirilən məkanın və ya müəssisənin sahibi həmin obyekt daxilində fəaliyyət göstərən tədbir zalları, onların tutumu və çalışan işçi heyət (müvəqqəti işə cəlb edilmiş işçilər daxil olmaqla) barədə məlumatı portala daxil etməlidir. Məkan sahibi tərəfindən əməkdaşlar haqqında məlumatlar portala daxil edildikdən sonra qurumda COVID-19 pasportu olan əməkdaşların faiz göstəriciləri haqqında məlumat əsas səhifədə əks olunacaq. 2021-ci il iyulun 1-dən etibarən COVID-19 pasportu tələb olunan iş və xidmət sahələri işçilərinin azı 80 faizinin COVID-19-a qarşı birinci doza peyvənd olunması və ya COVID-19-a qarşı immunitet sertifikatına malik olması, 2021-ci il 1 avqust tarixindən etibarən isə COVID-19 pasportunun olması tələb olunur.
Həmçinin şənlik mərasiminin keçirilməsi tarixinə ən azı 5 gün qalmış mərasimin keçirilmə tarixi, başlama və bitmə vaxtı (saat 00:00-dan gec olmamaqla), qonaq sayı haqqında məlumatlar icaze.e-gov.az portalına əlavə olunmalıdır. Bu zaman, həmçinin məkan sahibi ilə toy sahibi arasında “Şənlik mərasimlərində koronavirus infeksiyasının (COVID-19) idarə olunması ilə bağlı metodiki göstərişlər”də müəyyən edilmiş tələblərə əməl edilməsinə dair iltizam sənədi də doldurularaq portala yüklənilməlidir. Tədbirin başlamasına 5 gün qalmış tədbirlə bağlı heç bir düzəliş edilə bilməz.
Sistemdən istifadəyə dair təlimat videosu ilə burada tanış olmaq mümkündür:https://youtu.be/Z5hMlMsOFJk
icaze.e-gov.az portalı ilə bağlı yaranan çətinliklərlə əlaqədar 9108 “Çağrı” Mərkəzinə müraciət edilə bilər.

The portal icaze.e-gov.az will be activated on June 26 to issue permits for the festivities
The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan amended the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 151 of May 26, 2021 "On measures to extend the special quarantine regime and remove some restrictions." According to the Resolution, the festivities were allowed to be held under appropriate conditions.
Permission to hold the festivities must be obtained from the portal icaze.e-gov.az, managed by the Center for E-GOV Development (EGDC) of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan. The portal will be activated by the Center from June 26.
The owner of the venue or enterprise must enter into the portal information about the event halls operating within the facility, their capacity and working staff (including temporary employees). After the owner of the place enters the information about the employees into the portal, the information about the percentage of employees with COVID-19 passports will be displayed on the main page. As of July 1, 2021, at least 80 percent of work and service workers who require a COVID-19 passport will be required to be vaccinated the first dose against COVID-19 or have a certificate of immunity against COVID-19, from August 1, 2021, a COVID-19 passport is required.
Also, information on the date of the ceremony, start and end time (not later than 00:00), the number of guests must be added to the portal icaze.e-gov.az at least 5 days before the date of the celebration. In this case, a document of commitment between the owner of the venue and the owner of the wedding to comply with the requirements set out in the "Guidelines for the management of coronavirus infection (COVID-19) during the festivities" must be completed and uploaded to the portal. No adjustments can be made to the event 5 days before the start of the event.