İctimai Şurada regional rəqəmsal hökumət portalı müzakirə olunub
20 may tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi yanında Elektron Xidmətlərin Təşviqi üzrə İctimai Şuranın növbəti görüşü keçirilib. Onlayn formatda baş tutan görüşdə Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi tərəfindən hazırlanan regional rəqəmsal hökumət portalının ilkin versiyası İctimai Şuraya təqdim edilib.
Şura üzvlərinə görüş çərçivəsində portalın əsas səhifəsinin, şəxsi kabinet və sorğu hissələrinin ilkin versiyada hazırlanaraq ictimaiyyətin müzakirəsinə çıxarıldığı bildirilib, mövzu ətrafında geniş təqdimat keçirilib. Görüşdə, həmçinin portalın vətəndaş qəbulu, xidmətlər, e-iştirakçılıq, təklif-şikayətlərlə bağlı ictimai açıq hesabatlılıq modulu izah edilib, portal üzərindən vətəndaş müraciətlərinin paralel olaraq çatbot vasitəsilə də qeydə alına biləcəyi vurğulanıb.
Şura üzvləri tərəfindən layihənin paytaxt və bölgələr arasında rəqəmsal bərabərsizliyin aradan qaldırılmasına və regional rəqəmsal transformasiyanın sürətləndirilməsinə öz töhfəsini verəcəyi bildirilib.
Tədbir çərçivəsində yerli icra hakimiyyətləri və vətəndaşlar üçün yaradılmış portalın funksionallıqları haqqında İctimai Şuranın üzvlərini maraqlandıran suallar cavablandırılıb, rəy və təkliflər dinlənilib.
Regionlarda rəqəmsal hökumət quruculuğu çərçivəsində başlanan layihənin tətbiq olunması üçün ilkin olaraq sosial-iqtisadi aktiv 3 rayon seçilib: Gəncə şəhəri, Masallı və Quba rayonları. Bu rayonlar Azərbaycanın hər bir zonasının (Şimal, Cənub və Qərb) təmsil olunmasına, əhali çoxluğuna və “ASAN xidmət” mərkəzinin də yerləşməsinə görə seçilib. Layihələrin uğurlu tətbiqi yekunlaşdıqdan sonra bu təcrübənin digər rayonlar üçün də işlənərək tətbiqi nəzərdə tutulub.
Yerli icra hakimiyətlərinin xidmətlərinin elektronlaşdırılması data əsaslı çevik idarəetmə, vətəndaş məmnuniyyəti, xidmət keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması, vaxt və resurslara qənaət olunması və vətəndaş iştirakının təmin olunması baxımından həm yerli icra hakimiyyətləri, həm də bölgə vətəndaşları üçün böyük əhəmiyyətə malikdir.

The regional digital government portal was discussed at the Public Council
The next meeting of the Public Council for the Promotion of Electronic Services under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan was held on May 20. During the online meeting, the initial version of the regional digital government portal developed by the E-GOV Development Center was presented to the Public Council.
During the meeting, the council members were informed that the main page of the portal, personal cabinet and survey sections were prepared in the initial version and submitted for public discussion, and an extensive presentation was held on the topic. The meeting also explained the module of public accountability of the portal on citizen reception, services, e-participation, suggestions and complaints, and stressed that citizens' appeals through the portal can be registered in parallel via chatbot.
Council members said the project would contribute to eliminating digital inequality between the capital and the regions and accelerating regional digital transformation.
During the event, questions of members of the Public Council on the functionality of the portal created for local executive powers and citizens were answered, opinions and suggestions were heard.
Initially, 3 socio-economically active regions were selected for the implementation of the project launched within the framework of building digital government in the regions: Ganja city, Masalli and Guba districts. These regions were selected for the representation of each zone of Azerbaijan (North, South and West), the majority of the population and the location of the "ASAN service" center. After successful implementation of projects, this experience will be developed and applied to other regions.
Electronicization of services of local executive powers have great importance for both local executive pokers and citizens of the region in terms of data-based flexible management, citizen satisfaction, improving service quality, saving time and resources, and ensuring citizen participation.