“myGov” mobil tətbiqinin yeni imkanları ictimaiyyətə təqdim edilib
15 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi yanında Elektron Xidmətlərin Təşviqi üzrə İctimai Şuranın növbəti görüşü keçirilib. Onlayn formatda baş tutan görüşdə “myGov” şəxsi kabinet əsaslı elektron hökumət platformasının mobil tətbiqinin yeni imkanları İctimai Şuraya təqdim olunub.
Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin direktoru Fariz Cəfərov bu kimi görüşlərin və müzakirələrin keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Görüş iştirakçılarına “myGov” elektron hökumət portalının mobil tətbiqində yaradılan yeni imkanlar barədə təqdimat edilib. Bildirilib ki, "myGov" mobil tətbiqinin yeni versiyasına təhlükəsizliyin daha da gücləndirilməsi məqsədilə biometrik identifikasiya funksiyası əlavə olunub. “Android” istifadəçiləri artıq tətbiqə barmaq izi, “iOS” istifadəçiləri isə həm barmaq izi, həm də üztanıma funksiyası ilə daxil ola bilirlər. "Playstore"dan əldə edilən rəylərə əsasən vətəndaşların yeni xidməti müsbət qiymətləndirdiyi vurğulanıb.
Elektron Xidmətlərin Təşviqi üzrə İctimai Şuranın üzvləri məlumatlandırmaya görə öz minnətdarlığını bildirərək, optimallaşdırma və təkmilləşdirmə işlərinin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Tədbir çərçivəsində “myGov”un şəxsi, maliyyə, əmlak, təhsil və digər məlumatlar haqqında vətəndaşı məlumatlandıran şəxsi kabinet əsaslı elektron hökumət portalı olduğu qeyd edilib.
“myGov”-da hesab açan vətəndaşların aşağıdakı üstünlükləri əldə etdikləri bildirilib:
● Sənədlərin fiziki daşınması məcburiyyəti aradan qaldırılır;
● Arayışların yalnız bir mənbədən əldə edilməsi təmin edilir;
● Məlumat və sənədlərə mobil cihaz vasitəsilə də çıxış yaranır;
● Dövlət portallarına bir mənbədən çıxış təmin edilir;
● Vətəndaşlar məlumatlarında dəyişiklik haqqında bildirişlər əldə edir;
● Qurumlarla əks-əlaqə imkanı yaradılır;
Hazırda portalda ümumilikdə 500 mindən çox vətəndaş qeydiyyatdan keçib, xidmətlərdən istifadə sayı təqribən 15.7 milyon təşkil edir. Bura inteqrasiya edilən sistemlərlə birgə “myGov”da vətəndaşlara 700-dən artıq elektron xidmətə çıxış təmin edilir.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin elektron hökumət portalından çıxarılan arayış və çıxarışlar istiqamətində aparılan araşdırmanın nəticələri və bu nəticə əsasında hazırlanan təkliflər görüş iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.

New features of “myGov” mobile application have been presented to the public
The next meeting of the “Public Council on Electronic Services Promotion” under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan was held on April 15. At the meeting, which took place in an online format, new features for mobile application of “myGov” personal cabinet- based e-government platform were presented to the Public Council.
Fariz Jafarov, director of the E-GOV Development Center, emphasized the importance of holding such meetings and discussions.
The new features created in the mobile application of the e-government portal “myGov” were presented to the participants of the meeting. It was noted that to further enhance security a biometric identification function was added to the new version of the mobile application "myGov". Android users can now access the app with a fingerprint, iOS users can access both with a fingerprint and a face recognition. According to comments from the Play Store, it was noted that the citizens evaluated the new service positively.
Members of “Public Council on Electronic Services Promotion” expressed their gratitude for the information and emphasized the importance of continuation of optimization and improvement works.
During the event, it was noted that “myGov” is a personal cabinet- based e-government portal that informs citizens about personal, financial, property, education and other information.
Citizens who creates an account on “myGov” have the following advantages:
● The obligation to physically transport documents is eliminated;
● Certificates are obtained from only one source;
● Access to information and documents via mobile device;
● Access to state portals from one source is provided;
● Citizens receives notifications of changes in their information;
● Opportunity for feedback with institutions;
At present, more than 500,000 citizens are registered on the portal, and the number of use of the services is about 15.7 million. Along with the integrated systems, “myGov” provides citizens with access to more than 700 e-services.
The participants of the meeting were also informed about the certificate from the e-government portal and the results of the research conducted in the direction of certificates and prepared proposals based on this result.