“İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemi” yenidən aktivləşdirilib
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Lənkəran, Yevlax, Masallı, Cəlilabad şəhərlərinin və Abşeron rayonunun ərazisində xüsusi karantin rejiminin sərtləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər barədə müvafiq Qərarı əsasında “Xüsusi Karantin Rejiminin Tətbiqi Zamanı İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemi”nin fəaliyyəti yenidən aktivləşdirilib. “Xüsusi Karantin Rejiminin Tətbiqi Zamanı İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemi” Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi və Daxili İşlər Nazirliyi tərəfindən birgə ərsəyə gətirilib.
Belə ki, qeyd olunan ərazilərdə 2020-ci il 21 iyun saat 00:00-dan 5 iyul saat 06:00-dək məhdudiyyətlər tətbiq ediləcək. Bu müddətdə fəaliyyətinə icazə verilən iş və xidmət sahələrində şəxslərin hərəkəti icaze.e-gov.az portalında icazə aktivləşdirildikdən sonra mümkün olacaq.
icaze.e-gov.az portalından icazəsi alınmış vətəndaş mövcud icazələrinin statusuna “myGov” elektron hökumət portalında baxa bilər. Bunun üçün vətəndaş “myGov” portalına daxil olaraq öz şəxsi kabinetində “Məlumatlarım” bölməsini seçə, açılan pəncərədə “İcazələrin Alınması və Monitorinqi Sistemindən arayış”ın üzərinə sıxaraq icazəsinə baxa və ya elektron formasını yükləyə bilər.
Evdən çıxmaq istədiklərinə dair icazə əldə etmək üçün vətəndaşlar isə mobil nömrədən icazənin məqsədini bildirən xüsusi kodu, eyni zamanda şəxsiyyət vəsiqəsinin seriya və nömrəsini SMS-lə 8103 qısa nömrəsinə göndərməlidirlər.
İcazələrin məqsədinə dair 2 kod təyin edilib:
1 nömrəli kod təxirəsalınmaz tibbi zərurətlə və hər hansı bir qrafik üzrə müalicə almaqla əlaqədardır. İcazə rayon və şəhər daxilində 2 saat müddətinə verilir. Müalicə prosedurunun müddəti uzanarsa geri qayıtma müddəti həkim tərəfindən verilən arayışla müəyyən edilir.
2 nömrəli kod ərzaq və digər gündəlik tələbat mallarının, habelə dərman vasitələrinin alınması, dövlət xidmətlərinin, bank, poçt və fəaliyyətinin davam etdirilməsinə icazə verilən iş və xidmət sahələrində göstərilən digər xidmətlərdən istifadə edilməsi zərurəti, həmçinin açıq havada vaxtın keçirilməsi ilə əlaqədar yaşayış yerini və olduğu yeri tərk etmək üçündür. İcazə 2 saat müddətinə gündə 1 dəfə verilir.
Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti və ya daimi yaşayan əcnəbilər və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər, həmçinin Azərbaycan Respublikası ərazisində müvəqqəti olma müddəti uzadılmış əcnəbilər və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər icazə kodunu, müvəqqəti və ya daimi yaşamaq üçün icazə vəsiqəsinin, müvəqqəti olma müddətinin uzadılması barədə qərarın seriya və nömrəsini 8103 nömrəsinə göndərməklə icazə əldə edə bilərlər.
Vətəndaşlar yaşayış yerini yalnız müsbət cavab aldıqdan sonra tərk edə bilərlər. Vətəndaşların müraciətinə gələn cavab SMS-ində icazənin qüvvədə olduğu müddət göstərilir.
Həyat və sağlamlığa bilavasitə təhlükəli vəziyyət yarandıqda yaşayış yerini tərk etmək üçün SMS icazənin alınması tələb olunmur. Həmçinin şəxslər məhkəməyə və ya hüquq mühafizə orqanlarına çağırıldıqda SMS göndərilmədən yaşayış yerini tərk edirlər. Bu halda onlar məhkəməyə və ya hüquq mühafizə orqanına çağırılmalarına dair sənədi polis əməkdaşlarının tələbi ilə onlara təqdim etməlidirlər.

“The System for Obtaining and Monitoring Permissions” has been reactivated
On the basis of the relevant Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on additional measures to tighten the special quarantine regime in the territory of Baku, Sumgayit, Ganja, Lankaran, Yevlakh, Masalli, Jalilabad cities, and Absheron region, “The System for Obtaining and Monitoring Permissions during the Implementation of Special Quarantine Regime” has been reactivated. “The System for Obtaining and Monitoring Permissions during the Implementation of Special Quarantine Regime” was developed by the E-Gov Development Center subordinate to the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and together by the Ministry of Internal Affairs.
Thus, restrictions will be applied in the mentioned areas from 00:00 on June 21, 2020, to 06:00 on July 5, 2020. During this period, the movement of people in the areas of work and services where the activity is allowed will be possible after the activation of the permission on the portal icaze.e-gov.az.
A citizen whose permit has been obtained from the portal icaze.e-gov.az can look at the status of existing permits on the e-government portal "myGov". To do this, a citizen can access the portal "myGov" and select the "My Data" section in his personal cabinet, can look at the permit or download the electronic form by clicking on the "certificate from the System of Obtaining and Monitoring Permissions" in the opening window.
To obtain a permit to leave the house, citizens send a special code and the serial number of the ID card to the short number 8103 from the mobile number, indicating the purpose of the permit.
There are 2 codes assigned for the purpose of permits:
Code number 2 is for leaving the house due to the need for purchasing food and other daily necessities, as well as medicines, the need to use public services, banking, postal and other services provided in the areas of work and services allowed to continue their activities, as well as to leave the place of residence and location due to spending time outdoors. Permission is issued once a day for 2 hours.
Foreigners or stateless persons temporarily or permanently residing in the Republic of Azerbaijan, as well as foreigners or stateless persons whose temporary stay in the territory of the Republic of Azerbaijan has been extended, may obtain permission by sending the permit code, the serial number of the temporary or permanent residence permit, decision on the extension of the temporary stay to 8103.
Citizens may leave their place of residence only after receiving a positive response. The response SMS to the citizens' appeal indicates the period of validity of the permit.
SMS permission is not required to leave the place of residence in case of imminent danger to life and health. Similarly, individuals may leave their homes without sending an SMS when summoned to court or to law enforcement. In this case, they must present the document on a summons to a court or law enforcement agency at the request of police officers.