“ASAN Viza” Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanında viza verəcək
Əsas məqsədi ölkəmizə gələn əcnəbi vətəndaşların viza əldə etmək prosedurlarının asanlaşdırılmasından ibarət olan “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə Azərbaycan Respublikası və Türkmənistan ərazilərindən keçməklə həyata keçirilən beynəlxalq daşımaların Türkmənistan vətəndaşı olan iştirakçıları üçün viza verilməsinə başlanılıb. Sözügedən faəliyyətin təmin edilməsi üçün Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Türkmənistan Hökuməti arasında viza rejiminin sadələşdirilməsi haqqında 2018-ci il noyabrın 22-də Aşqabad şəhərində imzalanmış Saziş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin 2019-cu il 12 fevral tarixli qərarı ilə təsdiq edilmişdir.
Artıq hər iki dövlətin ərazilərindən keçməklə həyata keçirilən beynəlxalq daşımaların Türkmənistan vətəndaşı olan iştirakçıları Ələt qəsəbəsində yerləşən, regionun əsas nəqliyyat və logistika qovşağı olan Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanında (Bakı Limanı) “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə elektron viza əldə edə bilirlər. Xatırladaq ki, 2018-ci ildə rekord sayda, 47000 sərnişin Bakı Limanı vasitəsi ilə ölkə ərazisinə daxil olublar. Qeyd olunan sərnişinlərin əksəriyyəti Türkmənistan vətəndaşları olublar.
"ASAN Viza” sistemi vasitəsilə indiyədək 1 842 000-dən çox viza verilmişdir. Bu vizaların 34 %-i Azərbaycanın beynəlxalq hava limanlarında müvafiq sistemlə əldə olunmuş vizaların payına düşür.
2019-cu ilin ilk 11 ayına nəzər saldıqda, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə bu il 39% daha çox, yəni 869 905 viza verilmişdir. “ASAN Viza” ilə Azərbaycana səfər edən bu əcnəbilərin 82%-i səfər məqsədini turizm olaraq qeyd edib.
Azərbaycana elektron viza üçün ən çox müraciət edənlər Birləşmiş Krallıq, İsrail, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Səudiyyə Ərəbistanı, Küveyt, Hindistan, Pakistan, Çin, İran, Türkmənistan vətəndaşlarıdırlar.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2016-cı il 1 iyun tarixli Fərmanı əsasında yaradılan “ASAN Viza” sisteminin idarə olunması Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi tərəfindən həyata keçirilir.

“ASAN Visa” to issue a visa at the Baku International Sea Trade Port
Visa issuance has been started for Turkmenistan citizens, who are participants of the international transportation carried out through the territories of the Republic of Azerbaijan and Turkmenistan, via the “ASAN Visa” system. The main goal of the “ASAN Visa” system is to simplify the procedures for obtaining visas for foreign citizens visiting our country. To ensure the mentioned activity, the agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Turkmenistan on visa facilitation, which signed on November 22, 2018, in Ashgabat, was approved by the decision of the Parliament of the Republic of Azerbaijan on February 12, 2019.
The participants of the international transportation carried out through the territories of both countries are now eligible to obtain an electronic visa through the “ASAN Visa” system at the Baku International Sea Trade Port (Baku Port), the main regional transport and logistics hub, located in Alat settlement.
To date, more than 1,842,000 visas have been issued through the “ASAN Visa” system. 34% of these visas are issued at international airports located in Azerbaijan, via the system.
In the first 11 months of 2019, the number of visas issued by “ASAN Visa” increased by 39% compared to the same period of last year. Thus, over 869,905 visas were issued by “ASAN Visa” within the current period. 82% of foreigners traveling to Azerbaijan with “ASAN Visa”, indicated tourism as their travel purposes.
Most of the e-visa applicants in Azerbaijan are the citizens of the United Kingdom, Israel, United Arab Emirates, Saudi Arabia, Kuwait, India, Pakistan, China, Iran, and Turkmenistan.
“ASAN Visa” system established under the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated June 1, 2016, is managed by the "E-GOV Development Center" subordinate to the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.