Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzində QHT-lər üçün məlumatlandırma sessiyası keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi ilə 2020-ci ildə QHT layihələrinin maliyyələşməsilə bağlı birgə keçirdiyi qrant müsabiqəsinə dair məlumatlandırma sessiyası təşkil olunub. Tədbirdə hər iki qurumun əməkdaşları, həmçinin QHT və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Məlumatlandırma sessiyasında QHT nümayəndələrinə Şuranın Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi ilə birgə keçirdiyi qrant müsabiqəsinin mövzuları, şərt və qaydaları ilə bağlı ətraflı məlumat verilib. Qeyd olunub ki, bu müsabiqə üzrə QHT-lərdən “Regionlarda yaşayan əhalinin elektron xidmətlər sahəsində məlumatlandırılmasına, bu xidmətlərdən istifadə və təhlükəsizlik qaydaları, eləcə də elektron xidmətlərdən istifadənin üstünlükləri haqqında maarifləndirilməsi”, “Elektron hökumət, elektron xidmətlər, rəqəmsal həllər sahəsində əhalinin maarifləndirilməsinin təmin edilməsi məqsədilə bu sahədə fəaliyyət göstərən jurnalistlərin formalaşdırılması və təkmilləşdirilməsi” və “Rəqəmsal hökumət həlləri” mövzusunda ali təhsil müəssisələri arasında yarış və müsabiqələrin keçirilməsinə dair təşəbbüslər” adlı mövzularda layihələr qəbul olunacaq.
Tədbirdə vurğulanıb ki, layihələrin səmərəli şəkildə icrası üçün QHT ixtisaslaşdığı, potensialını daha yaxşı şəkildə realizə edə biləcəyi istiqamətdə olan qrant müsabiqəsində iştirak etməlidir.
Məlumatlandırma sessiyasında Şuranın elektron xidmətlərinin cəmləşdiyi SƏLİS - Sürətli Əlaqələndirmə və Layihələri İdarəetmə Sistemi barədə də ətraflı məlumat verilib
Tədbirin sonunda Şura və Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin nümayəndələri QHT-ləri maraqlandıran suallara cavab veriblər.

An information Session for NGOs held at the E-GOV Development Center
An information session on the grant competition for funding NGO projects in 2020 held jointly by the Council on State Support to NGOs under the Auspices of the President of the Republic of Azerbaijan and E-GOV Development Center subordinate to the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan. The event was attended by representatives of both institutions, as well as representatives of NGOs and the media.
During the information session, all NGO representatives were informed about the topics, conditions, and rules of the grant competition held jointly by the Council and E-GOV Development Center. It was noted that projects will be accepted from NGOs on topics as “Informing the population of the regions in the field of e-services, raising awareness about the use and security of these services, as well as the benefits of using e-services”, “Formation and improvement of journalists working in the field of e-government, e-services, digital solutions for public awareness”, and “Initiatives to conduct competitions and contests among higher education institutions on the theme of “Digital Government Solutions”.
At the event, it was emphasized that for the effective implementation of projects, NGOs should participate in a grant competition that will allow them to better realize their potential and specialization.
The information session also provided detailed information about “SALIS”- the System for Fast Coordination and Project Management that combines e-services of the Council.
At the end of the event, representatives of the Council and the E-GOV Development Center answered all questions of NGO representatives.