Elektron imza sertifikatının onlayn sifarişi sadələşdirilib
Milli Sertifikat Xidmətləri Mərkəzi Azərbaycanın ayrı-ayrı bölgələrindən edilən müraciətləri nəzərə alaraq Elektron imzanı əldə etmək üçün onlayn müraciət sistemini daha da sadələşdirilib.
Vətəndaşlar, fiziki və hüquqi şəxslər Elektron imza sertifikatını Qeydiyyat Mərkəzlərinə getmədən “Elektron hökumət” portalından yaxud e-imza.az saytından onlayn müraciət edərək sifariş edə bilərlər.
Bunun üçün ilk növbədə “Elektron hökumət”portalına daxil olub "E-xidmətlər" menyusundan “Bütün xidmətlər” bölməsini seçmək lazımdır.
Sonra qurumların içərisindən Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi seçilir və xidmətlər arasından Vətəndaşlar üçün elektron imza sertifikatları sifarişi” xidməti seçilir.
Açılan səhifədə E-müraciət üçün müqavilə şərtləri ilə tanış olub, səhifənin aşağı hissəsində «İstifadəçi qaydalarını qəbul edirəm» xanasını işarələyib, «DAVAM ET» düyməsini sıxmaq lazımdır.
Daha sonra “FİN məlumatlarını” xanasını seçməklə, FİN-ə uyğun məlumatlar avtomatik olaraq tamamlanacaq. Digər tələb olunan xanalar tamamlandıqdan sonra elektron imza sertifikatının daşıyıcısını seçib, (USB-token, Smart Kart) “təsdiqləyin” düyməsini sıxmaqla müraciəti göndərmək mümkündür.
Qeyd edək ki, vətəndaş sifariş etdiyi elektron imza sertifikatını "Azərpoçt" MMC-nin poçt filiallarında yerləşən Qeydiyyat Mərkəzlərindən ala bilər. Bu Qeydiyyat Mərkəzləri Bakı şəhərində və Respublikanın bütün regionlarında mövcuddur.
Sertifikatı götürmək üçün şəxsiyyət vəsiqəsinin təqdim olunması vacibdir.
Qeyd edək ki, hazırda Milli Sertifikat Xidmətləri Mərkəzi Elektron imza sertifikatını 2 daşıyıcıda təqdim edir.
Smart Kart daşıyıcıda – Elektron imza sertifikatları kartda təqdim olunur.
USB daşıyıcıda – Elektron imza sertifikatları USB formasında olan (fləş karta oxşar) Tokenlər vasitəailə təqdim olunur.
Elektron imza sifariş edən vətəndaş sifariş edəcəyi sertifikat daşıyıcını müəyyənləşdirdikdən sonra (Smart Kart, yaxud USB token) birini seçib, ödəniş edərək müraciətini göndərir.
Smart Kartı seçmiş vətəndaş kart oxuyucunu da həmin səhifədən sifariş edə bilər. USB Token isə kompyuterə birbaşa qoşulduğundan kart oxucuya ehtiyac yoxdur.
Məlumat üçün bildirək ki, Milli Sertifikat Xidmətləri Mərkəzi tərəfindən təqdim olunan “Elektron imza” sertifikatından istifadə tam pulsuzdur. 1 dəfə ödəniş edib, sertifikatı əldə etməklə 3 il müddətində heç bir xidmət haqqı olmadan tam ödənişsiz istifadə edilir. Bundan əlavə, “Elektron imza” beynəlxalq FİPS 140-2 təhlükəsizlik standartına uyğunlaşdırılmış, tam təkmil imzalama vasitəsidir.

Taking into account appeals made from various regions of Azerbaijan, the National Certification Services Center has simplified the online e-signature ordering system.
Citizens, individuals and legal entities can order an electronic signature online on the portal Electronic Government  or on the website  e-imza.az without visiting  the registration centers.
To do this, first of all, the user needs to enter the portal Electronic government (www.e-gov.az) and select the section “All services” in the menu “E-services”.
Then, select the Ministry of Transport, Communications and High Technologies from among the organizations  and the service “Ordering  electronic signature certificate for citizens”.
After familiarization with the terms of agreement for e-appeal, the user should mark the box “I accept the user rules” at the bottom of the page and click on the “CONTINUE” button.
Then, after selecting the “PIN data” box, the system will automatically generate relevant PIN data. After filling in other required fields, the user must select the e-signature certificate carrier (USB token or Smart Card) and click on the “CONFIRM” button to submit the application.
It should be noted that citizens can get the ordered e-signature certificates at the registration centers located in post offices of Azerpost LLC. The registration centers  are operating  in Baku and all regions of the country.
It is necessary to present ID card to get an e-signature certificate.
Note that the National Certification Services Center provides an electronic signature certificate on two carriers:
Smart cards – e-signature certificates are issued on cards.
USB media – e-signature certificates are issued through tokens in the form of USB (similar to a flash card).
After determining the certificate carrier (Smart card or USB token), the citizen ordering an electronic signature chooses one of them and after making the payment, submits his application.
It should be noted that the citizen who has chosen Smart Card can also order a reader device on the same page. As to a USB token, a card reader is not needed, since it is connected directly to the computer.
Note also that the use of e-signature certificates issued by National Certification Services Center is completely free of charge. After making one-time payment for obtaining e-signature  certificate, the person can use it free of charge for up to 3 years. Moreover, the e-signature is a full-fledged signing tool, which meets international security standard FIPS 140-2.