“Diplom haqqında arayış” elektron xidməti yeniləndi
“Elektron hökumət” portalında Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi tərəfindən təqdim edilən "Diplom haqqında arayış" adlı elektron xidmət yenilənib. Məlumat bazasına olunan əlavələrdən sonra ali məktəb məzunları 2011-ci ildən bu günədək olan diplomları haqqında arayışı əldə edə etmək imkanı qazanıblar.
Qeyd edək ki, indiyədək "Diplom haqqında arayış" elektron xidməti 2012-2013-cü illərin məlumatını özündə əks etdirirdi.
Bir neçə ildir ki, portal istifadəçilərinin ixtiyarında olan adı çəkilən xidmətə istifadəyə verildiyi tarixdən bu günədək 58 min 424 dəfə müraciət qeydə alınıb.
Elektron arayışda sənədin nömrəsi, verilmə tarixi, vətəndaşın tam adı, doğum tarixi, qəbul olduğu təhsil müəssisəsinin adı, qəbul olduğu ixtisas, həmçinin bitirdiyi təhsil müəssisəsinin adı, ixtisası, fakultə, təhsil pilləsi, təlim dili, təhsil müəssisəsinə daxil olduğu və bitirdiyi illər, diplomun seriya nömrəsi, növü və s. məlumatlar öz əksini tapır.
Xidmətdən istifadə etmək üçün www.e-gov.az portalında qeydiyyatdan keçmək lazımdır. İstifadəçilər arayışı əldə etmək üçün 2 üsuldan istifadə edə bilər.
“Diplomun Seriya və Nömrəsinə görə” axtarışı seçən istifadəçi diplomun seriya nömrəsini, adının birinci hərfini, soyadnın birinci hərfini və ata adının birinci hərfini sistemə daxil edib, "Göstər" düyməsini seçməklə elektron arayışını əldə etmiş olacaq.
“FİN-ə görə” axtarış düyməsini seçdikdə isə sistemə heç bir məlumat daxil edilmir. Sistem qeydiyyatdan keçmiş istifadəçini identifikasiya etdiyindən FİN nömrəsi avtomatik olaraq ekranda əks olunur. Sadəcə "Göstər" düyməsini seçməklə diplom haqqında məlumatı ekranda görmək mümkündür.
Qeyd edək ki, elektron arayışın aşağısında əks olunan ştrix kodlar arayışın sistem nömrəsini əks etdirir və bu ştrix koddan istifadə edərək arayışı qəbul edən təşkilat sənədin həqiqiliyini yoxlaya bilər. Bunun üçün isə portalın təqdim etdiyi "Elektron arayışların yoxlanılması" elektron xidmətinə daxil olaraq, arayışın ştrix kodunu qeyd etməklə elektron arayışa yenıdən baxmaq imkanı vardır.

E-service “Information on diploma” updated
The e-service “Information on diploma”, which is provided by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan through the E-government portal, has been updated.  Thus, after updating the database graduates of higher educational institutions will be able to obtain reference documents on diplomas that have been issued from 2011 up to now.
Note that earlier, the e-service “Information on diploma” contained information on diplomas issued in 2012 and 2013.
To date, the e-service “Information on diploma” has been used 58,424 times since the date of its launch.
The reference document includes data on document number, date of issue, citizen’s full name, date of birth, name of educational institution, department, specialty, academic degree, language of study, years of admission and graduation, serial number and type of diploma and other information.
To use the service, one should register on the portal www.e-gov.az.  There are two ways to obtain a reference document.
When choosing the “Search by serial number”, the user should enter the serial number of diploma, first letters of his name, surname and patronymic name and by clicking on the “Show” button he can obtain a reference document.
And when the user chooses the “Search by PIN”, he does not need to enter any information into the system. After identifying the registered user, the system automatically displays the person’s PIN number on the screen. Clicking on the “Show” button, he can see the information on diploma.
Note that the barcodes at the bottom of the reference document indicate its system number. By using these barcodes, the organization which receives the reference document can verify its authenticity. To do this, one should choose the e-service “Check reference document” on the portal and enter the barcode of the document.