“Elektron hökumət” portalında daha bir yenilik
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin daha iki elektron xidməti “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya edildi.
1. Abidələrin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi ilə hüquqi və fiziki şəxslərlə mühafizə müqavilələrinin və aktlarının bağlanılması üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu;
2. Arxeoloji qazıntı işlərinin aparılması ilə əlaqədar icazələrin qeydiyyatı üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu;
Hər iki xidmətdən istifadə etmək istəyən hüquqi və fiziki şəxslər e-imza sertifikatı ilə www.e-gov.az portalına daxil olub Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin təqdim etdiyi xidmətlər siyahısından uyğun olan xidməti seçməlidir.
Müvafiq xidməti seçdikdən sonra təqdim olunan blankistifadəçi tərəfindən tamamlanır, ərizə forması yüklənərək doldurulur və tələb olunan sənədlərin surəti ilə birlikdə elektron formada Nazirliyə göndərilir. 15 gün ərzində  istifadəçinin seçdiyi xidmət üzrə
1. Abidələrin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi ilə hüquqi və fiziki şəxslərlə mühafizə müqavilələri  və aktlar bağlanır
2.  Arxeoloji qazıntı işlərinin aparılması ilə əlaqədar icazələrin qeydiyyatı aparılır
Beləliklə, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi "Elektron hökumət" portalına inteqrasiya olunan  elektron xidmətlərinin sayı 15-ə çatıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 24  noyabr 2011-ci il tarixli, 191 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş Siyahıya uyğun olaraq Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin “Elektron  hökumət” portalına inteqrasiya ediləcək xidmətlərinin sayı 17-yə çatdırılmalıdır.

Another innovation on E-Government portal
Two more electronic services of the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan have been integrated into the E-government portal.
1. “Apply for concluding agreements and acts on protection of monuments with physical and legal persons”
2 “Apply for registration of permissions for carrying out archaeological excavations”
To use the said e-services, physical and legal persons should access the website www.e-gov.az using e-signature certificate and choose the relevant e-service from the list of the e-services of the Ministry of Culture and Tourism.  Then, the user must download and fill in an e-application and send it online together with the copies of required documents to the Ministry of Culture and Tourism.
Within 15 days:
1. Agreements and acts on protection of monuments will be concluded with physical and legal persons
2. Permissions for carrying out archaeological excavations will be registered
Thus, the number of e-services of the Ministry of Culture and Tourism integrated into the E-government portal has reached 15.
Note that, according to the List of e-services approved by Resolution №191 of November 24, 2011 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, the number of e-services of the Ministry of Culture and Tourism on the E-government portal will be brought to17.