Azərbaycan "Elektron hökumət" quruculuğunda böyük nailiyyətlər əldə edib. Bu mənada Birləşmiş Millətlər Təşkilatının "Elektron hökumət"in ikişafına dair tərtib etdiyi reytinq cədvəlində ölkəmizin aldığı yüksək qiymət böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Belə ki, BMT-nin hazırladığı "Elektron Hökumət Sorğusu 2016" hesabatında Azərbaycan "Elektron Hökumətin İnkişaf İndeksi" üzrə əvvəlki mövqeyini 12 pillə artıraraq 193 ölkə arasında 68-ci yerdən 56-cı yerə yüksəlib. "Elektron-İştirak İndeksi" üzrə ölkəmiz mövqeyini 30 pillə artıraraq 47-ci mövqedə qərarlaşıb.
"Elektron Hökumətin İnkişaf İndeksi"nin əsas meyarları "Elektron hökumət" portalının təqdim etdiyi elektron xidmətlərin istifadə baxımından daha rahat və sadə interfeysli olmaqla yanaşı onların funksionallıq baxımından istifadəçi yönümlü olmasıdır.
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzinin "Elektron hökumət" portalının koordinatoru Cəmşid Naxçıvanski bildirib ki, bu sahədə Azərbaycan xeyli nailiyyət əldə edib. Belə ki, "Elektron hökumət"dən istifadə indeksi elektron xidmətlərin istifadəçilər tərəfindən populyarlığı ilə ölçülür ki, 2016-cı ilin ilk yarımili ərzində "Elektron hökumət" portalına müraciətlərin sayı 8 milyondan çox olub. Bu da portal istifadəyə verilən tarixdən bu günə qədər olan müraciət sayının təqribən 30 faizidir.
Cəmşid Naxçıvanski həmçinin qeyd edib ki, "Elektron hökumət" portalının operatoru olaraq Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirilyi dövlət və özəl qurumlarla sıx əməkdaşlıq edir və vətəndaş yönümlü elektron xidmətlərin yaradılmasında mühüm rol oynayır.
"Misal olaraq vətəndaşlar tərəfindən ən çox istifadə olunan elektron xidmətlər arasında Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin elektron xidmətlərini göstərmək olar. Həmçinin Dövlət Gömrük Komitəsinin təqdim etdiyi "Elektron Gömrük Bəyannaməsi haqqında məlumatların əldə edilməsi" elektron xidmətinə də daha çox müraciət edilir. Son aylar ərzində bu xidmətlərə bir milyona yaxın müraciət qeydə alınıb. Hal-hazırda portala 41 mərkəzi icra hakimiyyəti orqanın təqdim etdiyi 423 elektron xidmət inteqrasiya olunub. Əhalini tam avtomatlaşdırılmış elektron xidmətlərlə təmin etmək məqsədilə portal gündən-günə təkmilləşdirilərək sadələşdirilir ki, bu da istifadəçi sayının artmasına səbəb olur".
"Elektron hökumət" portalı virtual məkanın, müasir texnologiyaların imkanlarından, dövlət orqanlarında informasiyalaşdırmanın yüksək səviyyəsindən istifadə edərək ölkə vətəndaşlarına göstərilən xidmətlərin keyfiyyətcə yeni formada təqdim edilməsinə xidmət edir və vətəndaş, dövlət və özəl sektor arasında olan fəaliyyəti əlaqələndirən vacib alət rolunu oynayır.
Eyni zamanda "Elektron hökumət" portalı qurumlar arasında elektron şəkildə qarşılıqlı əmək fəaliyyətinin təşkil olunması sayəsində vətəndaşlardan tələb olunan sənədlərin azaldılmasına, bəzi bürokratik əngəllərin aradan qaldırılmasına xidmət edən bir mexanizmidir. Bunlar vətəndaşların rifahının yüksəldilməsi istiqamətində ölkədə aparılan siyasətin və yaradılmış münbit şəraitin nəticəsidir.

Azerbaijan has achieved significant progress in building e-government. The proof of this is the fact that our country scored high in the UN E-Government Development Rating, which is published by the United Nations every two years.
Thus, according to the UN E-Government Survey 2016, Azerbaijan has advanced by 12 points and occupied the 56th place among 193 countries in the E-Government Development Index (EGDI).  In 2014, the country held the 68th place in EGDI. At the same time, Azerbaijan improved its position by 30 points in the E-Participation Index, having advanced from the 77th to 47th place.
The main criteria of the E-Government Development Index are convenience and simplicity of the interface of electronic services that are being rendered to citizens through the E-government portal and the user-oriented functionality of these e-services.
Coordinator of the E-government portal of the Data Processing Centre of the Ministry of Communications and High Technologies of Azerbaijan Jamshid Nakhchivanski said that Azerbaijan has achieved considerable success in this area.
According to him, electronic services that are being provided to the population of the country through the E-government portal were used more than 8 million times during the first half of 2016. “And this figure makes up approximately 30% of the total number of appeals that have been made by citizens to the portal since its launch.
MCHT, as an operator of the portal, cooperates closely with the public and private institutions of the country.  At the same time, it plays an important role in the creation of citizen-oriented services.
The electronic services of the Ministry of Labour and Social Protection of Population, which are currently in great demand in Azerbaijan, can be sited as an example. There is also a great demand for the ‘Obtaining information about the Electronic Customs Declaration’ e-service of the State Customs Committee. These e-services have been used about 1 million times over the last few months.  So far, 423 electronic services of 41 state agencies have been integrated into the E-government portal. Improvements are being introduced to the portal on a daily basis to provide the population with fully automated electronic services. As a result of these measures, the number of users of the portal has significantly increased in the recent period,” Jamshid Nakhchivanski said.
Note that by using the opportunities offered by the virtual space, modern technologies, high level of informatization of state bodies, the E-government portal provides citizens with a qualitatively new form of services and plays the role of a key instrument for coordinating    activities carried out by citizens and enterprises of both state and private sectors.
At the same time, the portal serves as a mechanism for reducing the number of documents requested by citizens and eliminating bureaucratic obstacles. All these achievements have been attained as a result of the policy which is being implemented in the country with the aim of improving social well-being of citizens and creating favourable conditions.