Rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə elektron hökumət xidmətləri, peyk sənayesi, startapların təşviqi haqqında nüfuzlu "THE BUSİNESS YEAR"  jurnalına danışıb.
Kosmik sənayenin inkişafı istiqamətində hansı işlər görülür? Azərbaycanın sahib olduğu telekommunikasiya peyklərinin əhəmiyyəti barədə nə deyərdiniz?
2009-cu ildə Azərbaycanda kosmik sənayenin qurulması ilə informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsinin inkişafında yeni era başladı. Belə ki, həmin ilin avqustunda cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən "Azərbaycan Respublikasında kosmik sənayenin yaradılması və inkişafı üzrə Dövlət Proqramı" təsdiq edildi. Bu, regionda yeni irimiqyaslı İKT infrastrukturunun formalaşması üçün inqilabi bir strategiya idi və bu qərar telekommunikasiya sahəsində irəliyə atılan böyük addım oldu. Eyni zamanda qeyri-neft sektorunda Azərbaycan üçün böyük perspektivlər açan yeni bir sahə yarandı.
Ölkədə hazırkı telekommunikasiya infrastrukturunda peyk rabitəsinin əhəmiyyəti böyükdür. Azərbaycan kimi dağlıq ərazilərdə yerləşən ölkələrdə yüksək keyfiyyətli və nisbətən daha ucuz başa gələn rabitə əlaqəsinin təmin edilməsi üçün peyk rabitəsinin olması vacibdir. Bu mənada, ölkəmizin ilk peyki olan "Azerspace-1" telekommunikasiya sahəsində digər ölkələrdən asılılığın aradan qaldırılması, yerüstü infrastrukturdan asılı olmadan müxtəlif növ informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, istənilən vaxt istənilən yerdə rabitənin yaradılması kimi üstünlüklərə malikdir. Bununla yanaşı, "Azerspace-1" peyki dünyanın üçdə birini əhatə etməklə, 50-dən çox ölkəni birləşdirən kosmik məkanda mühüm rol oynayır.
Hazırda "Azerspace-2" peykinin istehsal prosesi gedir və peykin 2017-ci ildə obitə göndərilməsi planlaşdırılıb. Digər bir maraqlı layihə isə nanopeyklərin istehsalı ilə bağlıdır. Bu istiqamətdə "Azərkosmos" ilə Milli Aviasiya Akademiyası əməkdaşlıq edir və artıq tələbə peyki olan "CanSat" layihəsinin icrasına başlanılıb.
Vacib məsələlərdən biri də milli kadrların hazırlanmasıdır. Məmnuniyyətlə qeyd etmək istəyirəm ki, hazırda "Azerspace-1" peyki yerli mütəxəssislər tərəfindən uğurla idarə olunur. Ümumilikdə onu deyə bilərəm ki, hazırda ölkəmiz üçün yeni olan kosmik sənaye bütün aspektlər üzrə paralel şəkildə inkişaf edir və peyk xidmətlərinin təşkili uğurlu səviyyəyə çatıb.
Azərbaycanda elektron hökumət quruculuğu istiqamətində görülən işlər hansı mərhələdədir? Elektron xidmətlərdən istifadənin genişləndirilməsi üçün hansı addımlar atılır?
Hazırda ölkəmizdə gedən modernləşmə siyasətinin əsas hədəfi hər bir sahədə vətəndaşın maraqlarına xidmət edən mükəmməl sistemin qurulmasıdır. Elektron hökumət xidmətlərini bu sistemin ən vacib elementi hesab etmək olar. İctimai tələbatın yüksək olduğu xidmətlərin elektron formada təşkili üzrə fəaliyyətə Azərbaycan Prezidentinin "Elektron Azərbaycan" Dövlət Proqramı ilə bağlı Sərəncamı ilə başlanılıb. Və elektron xidmətlərdən istifadənin genişləndirilməsi məqsədilə ölkəmizdə "bir pəncərə" prinsipi üzrə vahid xidmət məkanı olan "Elektron hökumət" portalı formalaşdırılıb. "Elektron hökumət" İKT-dən istifadə etməklə dövlət təşkilatları ilə vətəndaşlar arasında operativ, maneəsiz idarəetmə formasıdır. Başqa sözlə desək, bu onlayn xidmətlər sıfır bürokratiya deməkdir. Və qeyd etməliyəm ki, Azərbaycan hökuməti bu cür idarəetmənin inkişafında çox maraqlıdır. Yaradılmış bu yeni mexanizm həm hökumətin, həm vətəndaşın, həmçinin də biznes sektorunun xeyrinədir.
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi "Elektron hökumət" portalının operatoru kimi digər dövlət orqanları ilə sıx əməkdaşlıq çərçivəsində bu infrastrukturun inkişafı üçün mütəmadi iş aparır. Bu günədək dövlət qurumları tərəfindən üç yüzdən çox elektron xidmət "Elektron hökumət" portalına inteqrasiya olunub.
Təbii ki, onlayn xidmətdən yararlanan vətəndaşların sayı hər gün artmaqdadır. Bu ilin fevral ayınadək portala üç milyonadək şəxs müraciət edib. Səksən minə yaxın elektron imza kartı təqdim edilib.
Azərbaycan sivil ölkədir və biz insanların hər bir sahədə yüksəksəviyyəli xidmət aldığı bir cəmiyyətin qurulması üçün çalışırıq. Belə bir cəmiyyətdə hər bir texnoloji inkişaf vətəndaşa, onun rahatlığına xidmət etməlidir. Bu istiqamətdə atılan addımlar öz bəhrəsini verməkdədir. Ən ucqar bir regiondakı şəxs evində oturaraq internet üzərindən dövlət qurumlarının xidmətindən istifadə edir. Bu, bizi daha da ruhlandırır.
Cənab Prezident İlham Əliyevin İKT-ni milli prioritet sahə kimi müəyyən etdiyini nəzərə alaraq, nazirlik tələbə və sahibkarlar arasında innovasiyaların təşviqinə necə önəm verir?
İKT sektorunun Azərbaycan iqtisadiyyatında prioritet elan edilməsi konkret qərarlar və layihələrlə reallaşır. Bu gün ölkəmizdə rəqabətqabiliyyətli məhsul istehsalının stimullaşdırılması və yeni texnologiyalar sahəsində fəaliyyətin genişləndirilməsi üçün zəruri mexanizmlər işlənib hazırlanır. Eyni zamanda bilik tutumlu sahələrin və innovativ iqtisadiyyatın inkişafı üçün əlverişli mühit yaradılır. Bundan da təbii ki, yeni texnologiya sahəsində çevik olan gənc sahibkarlar daha çox faydalanır.
Biz də yüksək texnologiyalar sahəsi üzrə aparılan elmi tədqiqatların nəticələrinin real iqtisadiyyata yol tapması və innovasiya fəaliyyətinə investisiya qoyuluşunun artırılması üçün səy göstəririk. Bu məqsədlə elmi tədqiqatların və innovasiya layihələrinin maliyyələşdirilməsinə dövlət resursları ilə yanaşı, digər mənbələrin də cəlb olunması stimullaşdırılır.
Təcrübədən çıxış edərək deyə bilərəm ki, uğurlu nəticə əldə etmək üçün rəqabət qabiliyyətinin artırılması, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması və İKT layihələrinin maliyyə resurslarına çıxışının təmin edilməsi vacib amillərdir. Qeyd olunan məqamları nəzərə alaraq, nazirliyin tabeliyində yaradılan İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondu vasitəsilə zəruri işlər aparılır.
Bu gün Fond innovativ bizneslə məşğul olan gənc sahibkarların öz ideyalarını reallaşdırması üçün etibarlı məkana çevrilib. Fond tərəfindən keçirilən qrant müsabiqələrinə təqdim edilən 461 layihədən 62-si uğur qazanıb və maliyyələşdirilib. Həmçinin, Fondun resursları əsasında müvəkkil banklar tərəfindən sahibkarlara güzəştli kreditlər də verilir.
Eyni zamanda, Yüksək Texnologiyalar Parkındakı Biznes İnkubator Mərkəzində yaradılan əlverişli şərait qabaqcıl təşəbbüslərin reallaşmasında böyük rol oynayır.
Startapların inkişafı üçün nəzərdə tutulan həmin inkubasiya mərkəzlərinin nailiyyətlərindən razısınızmı?
Əldə olunan nəticələrə qane olmaq inkişafın sonu deməkdir. Məncə, biz araşdırmalarımızı və yeni tətbiqləri daim inkişaf etdirməliyik. Yəqin mənimlə razılaşarsınız ki, gələcəyi yüksək texnologiyalarsız təsəvvür etmək mümkün deyil. Biz də öz ölkəmizi bu sahədə lider dövlətlər sırasında görmək istəyirik. Hər bir addımımız buna hesablanmalıdır.
Dünya praktikasında startapların inkişafında inkubatorların rolu danılmazdır. Biznes inkubatorların inkişafı istiqamətində aparılan işlər biliktutumlu iqtisadiyyatın formalaşmasına ciddi dəstəkdir və ölkənin innovativ ekosisteminin qurulmasına kömək edir.
Beynəlxalq təcrübəyə əsaslanaraq, İKT sənayesinin inkişaf etdirilməsi məqsədilə ilk inkubasiya mərkəzi nazirliyin Yüksək Texnologiyalar Parkında yaradılıb. "Pi campus" adlandırılan bu Biznes İnkubasiya Mərkəzində yeni yaranan şirkətlərin fəaliyyətinin təşkilinə və innovativ təşəbbüslərə dəstək üçün bütün şərait yaradılıb. Mərkəzin xidmətləri sayəsində bir sıra startap layihələri real biznesə çevrilib. İnkubasiya mərkəzində çox maraqlı və perspektivli layihələr inkişaf etdirilir və burada siz sanki gələcək texnologiyalar mühitinə düşürsünüz.
Birinci Avropa Oyunlarından sonra, bu yay Bakıda "Formula-1" Avropa Gran-pri yarışması olacaq. Bu cür layihələrin böyük bir hissəsi kommutasiya ilə bağlıdır və təcrübədən çıxış edərək, "Formula-1" yarışı ilə bağlı hansı işlər aparılır?
Azərbaycan beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edən bir ölkə kimi pozitiv imicə malikdir və ölkəmiz bu sahədə öz standartlarını formalaşdırıb. Hər yeni tədbiri bu standartda təşkil etməklə yanaşı, onu əvvəlkindən daha uğurla həyata keçirmək üçün yeni yanaşmaya ehtiyac olur.
Birinci Avropa Oyunları, "Eurovision" Mahnı Müsabiqəsi və bu kimi beynəlxalq tədbirlər ölkəmiz üçün uğurlu bir təcrübədir. Biz bu təcrübədən "Formula-1" Avropa Gran-pri yarışlarında faydalanacağıq. Bununla belə, çalışacağıq ki, daha keyfiyyətli xidmətlər göstərilsin. Bildiyiniz kimi, bu cür yarışlarda telekommunikasiya sahəsində xidmətlərin təşkili üzrə böyükhəcmli işlər görülür. Söhbət yarışların telekommunikasiya xidmətləri ilə hansı səviyyədə təmin edilməsindən gedirsə, deməliyəm ki, bunun üçün yaradılan işçi qrupu bütün texniki imkanlardan yararlanaraq dayanıqlı sistem qurulması üçün çalışır.
Lazımi məlumatların fasiləsiz ötürülməsi üçün dayanıqlı mobil rabitə sistemi qurulacaq, yüksəksürətli və davamlı internet xidmətləri təşkil ediləcək. Eyni zamanda, oyunların dünyaya yayımı üçün bütün müasir resurslardan, o cümlədən "Azerspace-1" peykinin imkanlarından istifadə ediləcək. Yarışların yayımının yüksək keyfiyyət standartlarına uyğun aparılması üçün xüsusi radiotezliklər ayrılacaq.
İndi yeni medianın auditoriyası ənənəvi mediadan daha genişdir və onlayn izləməyə tələbat böyükdür. Bunu nəzərə alaraq, yarışların internet üzərindən də yüksək keyfiyyətli yayımı nəzərdə tutulur. İnanırıq ki, telekommunikasiya xidmətlərinin keyfiyyətindən çoxsaylı yarış iştirakçıları, təşkilatçılar və turistlər məmnun qalacaqlar.
Ölkə inkişaf etdikcə İKT sahəsindən gözləntiləriniz nələrdir?
Dünyada yaşanan qlobal iqtisadi dəyişikliklər, təbii ki, ölkəmizdən də yan keçmir. Bu gün bir çox ölkələr öz iqtisadi siyasətinə yenidən baxaraq, qeyr-neft sektorunun inkişafına çalışırlar. Azərbaycan isə bu prosesi neçə illər bundan öncə başlayıb və sizin də qeyd etdiyiniz kimi, ölkə başçısı müasir dünyanın ən perspektivli sahəsi hesab olunan kommunikasiya və yüksək texnologiyalar sektorunu prioritet elan edib.
"Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış" İnkişaf Konsepsiyasında da İKT sahəsi üzrə gələcək hədəflər müəyyənləşdirilib və bu sektorun ölkə iqtisadiyyatında əhəmiyyətli rolu qeyd olunub. Hazırda Milli Strategiyaya uyğun olaraq, ölkədə rabitə və yüksək texnologiyalar sahəsinin inkişafı ilə bağlı kompleks işlər aparılır. Kosmik xidmətlərin əhatə dairəsi genişlənir. Elektron xidmətlərin sayının və keyfiyyətinin artırılması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Ən son texnoloji trendlərə uyğun müasir telekommunikasiya infrastrukturunun qurulması üçün reallaşdırdığımız layihələr hər bir istifadəçinin təklif olunan xidmətlərdən yüksək səviyyədə yararlanmasını təmin edəcək. Biz arzu edirik ki, yeni texnologiyalar təkcə Azərbaycanda deyil, dünyanın hər yerində sülhə, insanların rifahına xidmət etsin.

TBY talks to R. Guluzadeh, Minister of Communications and High Technologies, on satellite development, e-government services, and the encouragement of start-ups.
What is being done to develop the space industry in Azerbaijan, and how would you gauge the importance of the country's telecommunication satellites?
The establishment of the space industry in Azerbaijan in 2009 ushered in a new era in the development of the country's ICT sector. In particular, the state program for the establishment and development of the space industry in the Republic of Azerbaijan was approved by President Ilham Aliyev in August of that year. It signaled the start of a revolutionary strategy for the formation of new, large-scale ICT infrastructure in the region. It was a huge step in the direction of developing telecommunications. At the same time, it presents another promising non-oil sector for the national economy. Satellite communication plays a major role in the country's telecommunications infrastructure. The presence of satellite communication in mountainous countries like Azerbaijan is important for high-quality and relatively inexpensive communication systems. From this perspective, Azerbaijan's first satellite, Azerspace-1, has eliminated the country's dependence on other countries, enhanced information security irrespective of the availability of aboveground infrastructure, and enabled quality communication services at any time and in any location. Covering a third of the planet, Azerspace-1 plays an important part in linking more than 50 countries. Works on the manufacturing of the Azerspace-2 satellite are currently under way, with plans to put it into orbit in 2017. Another interesting project is associated with the production of nano-satellites. Azerkosmos and the National Aviation Cooperation have started cooperating in this direction and have begun the implementation of a student satellite project CanSat. Another important issue is the training of national personnel. I am delighted to note that the Azerspace-1 satellite is being successfully operated by local specialists. In general, it would be safe to say that all aspects of this relatively new segment of our economy are developing and satellite services have been organized in Azerbaijan quite successfully.
How would you assess the establishment of electronic government services in Azerbaijan and what is being done to expand this initiative?
The central objective of the modernization policy in the country is to create an advanced system that serves the interests of our citizens in every sphere. E-government is a crucial component of such a system. There is a great demand for electronic services. Work in this direction began when the President of Azerbaijan initiated the Electronic Azerbaijan State Program. In an effort to expand the use of electronic services, the e-government portal was established on the basis of the “one window" principle. E-government represents a quick and easy form of communication between state bodies and citizens because online services mean zero bureaucracy. The Azerbaijani government is interested in developing this form of communication. Such a mechanism serves the interests of the government, citizens, and businesses. As the operator of the e-government portal, the Ministry of Communication and High Technologies cooperates closely with other government agencies to further develop this infrastructure. To date, more than 300 electronic services have been integrated into the e-government portal and the number of people using online services is increasing by the day. Some 3 million people have applied to the portal as of February 2016 and around 80,000 electronic signature cards have been issued. Azerbaijan is a civilized country, and we are working hard to provide our people with the best level of service. We are introducing technological innovation with the intent to improve the living standards of our population and the steps we are taking in this direction are bearing fruit. Even those living in the most remote villages can use the online services of government agencies. This is a huge source of pride for us.
Considering the fact that President Ilham Aliyev views ICT as a priority sector, what does the Ministry do to encourage innovation among students and entrepreneurs?
The announcement of ICT as a priority sector in Azerbaijan is underpinned by specific decisions and projects. Necessary mechanisms are being put in place to stimulate the production of competitive goods and expand activities in the sphere of new technologies. A favorable environment is emerging for the development of knowledge and innovative activities. Younger business people are taking advantage of this, as they tend to be well versed in new technologies. We are also working hard to develop scientific research in the area of advanced technologies to bring benefits to the real economy and increase investment in innovative activity. To do this, in addition to mobilizing state resources, we encourage other sources to invest in scientific research and innovative projects. I can say from my own experience that competitiveness, an improved business landscape, and access to financial resources are the keys to achieving successful results for ICT projects. The State Fund for the Development of Information Technologies established within the Ministry is doing important work in this direction. The Fund has already created a reliable platform that allows young business people engaged in innovative activities to materialize their ideas. Of 461 project ideas submitted to the Fund, it has financed 62. Also, several banks have been authorized by the Fund to provide low-interest loans to business people. In addition, the favorable conditions created at the Business Incubation Center and the Advanced Technologies Park have played an important role in the implementation of innovative ideas.
How would you assess the achievements of the business incubation centers and the goal to encourage the development of startups?
We should always aspire to research and innovate, and I believe that there is no future without high technologies. We would like to see Azerbaijan among the world leaders in this area. The role of business incubators in the development of startups around the world is undeniable. The work being done to develop business incubators provides immense support for the formation of a knowledge-intensive economy. It also helps establish an innovative ecosystem in the country. Resulting from international experience, the first business incubation center in Azerbaijan was established at the Ministry's High Technologies Park. This center, called Pi campus, is well suited to providing new companies with the required support for their innovative ideas and projects. Thanks to the center's efforts, several startup projects have developed into businesses. Interesting and promising projects are designed and developed at the business incubation center. When you visit the center, it seems as though you suddenly find yourself in the future
.
Hot on the heels of the inaugural European Games, Baku is now set to host the Formula One European Grand Prix. What is being done to conduct the Formula One competition at a high level from an ICT standpoint?
Azerbaijan has earned a reputation for hosting prestigious international events. Our country has actually set a certain standard. To conduct each new event at the level of this standard and to excel beyond this will require a new approach. The First European Games, the Eurovision song contest, and similar events provide excellent experience for our country. We hope to be able to benefit from organizing the Formula One European Grand Prix as well. The organization of such major events requires large-scale preparation. When it comes to the level of telecommunications services during the competition, I should note that a working group has been set up to look into the technical opportunities available and provide a reliable system. A sustainable mobile communication system will be created to ensure uninterrupted transmission of information. High-speed and reliable internet services will also be organized. At the same time, all modern resources, including the Azerspace-1 satellite, will be used to facilitate the broadcasting of the competition to the world. Radio frequencies will be allocated to ensure the high quality of the broadcast. New media has a much broader audience than traditional media outlets and the demand for online viewing is huge. Taking this into consideration, there are plans to provide high-quality internet broadcasts of the competition. We do hope that participants, organizers, and tourists will be pleased with the level of telecommunications services.
As the country continues to develop, what are your expectations from the ICT sector?
The global economic recession is taking its toll on our country. Many countries have revised their economic policies in favor of non-oil sector development. Azerbaijan embarked on this process several years ago. The head of state has personally declared the sector of communication and information technologies as a future priority. The Azerbaijan 2020: Outlook for the Future development concept identifies future goals for the ICT sector as an important contributor to the national economy. As part of the national strategy, comprehensive measures are being taken to develop communication and advanced technologies. The scope of satellite services is expanding. We will continue work to increase the number and improve the quality of electronic services. The projects we are implementing to create modern telecommunications infrastructure will enable every consumer to benefit from the highest level of services. We do hope that the new technologies will serve peace and prosperity not only in Azerbaijan, but also in the whole world.