Belarusiyanın elektron hökumət portalı ilə əməkdaşlığın təməli qoyuldu
Belarusiyanın paytaxtı Minsk şəhərində keçirilən "TIBO-2016" Beynəlxalq informasiya-kommunikasiya sərgi-forumunda ölkəmizi təmsil edən dövlət, özəl və qeyri-hökumət təşkilatlarının 40-a yaxın təmsilçisi, o cümlədən “Elektron hökumət” portalının operatoru olan Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi Məlumat Hesablama Mərkəzinin (MHM) nümayəndə heyəti iştirak edib.
Sərgidə 18 ölkənin 100-dən artıq şirkəti informasiya texnologiyaları sahəsində inkişaf və nailiyyətlərini təqdim edib.
Sərgi çərçivəsində Belarusiyanın bir çox aparıcı şirkətlərinin mütəxəssisləri, o cümlədən elektron hökumət, e-imza xidmətlərini təmin edən qurumlar ilə gələcək əməkdaşlıq əlaqələri müzakirə edilib.
Azərbaycanın Milli Pavilyonunu ziyarət edən rəsmi şəxslər ölkəmizin İKT sahəsində əldə etdiyi yeniliklərlə yanaşı, “Elektron hökumət” portalının operatoru tərəfindən nümayiş etdirilən  yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqəsi, çeşidli kart oxuyucular, yeni USB token e-imza daşıyıcıları ilə də tanış olublar.
Telekomunikasiya, təhlükəsizlik, informasiya və bankçılıq texnologiyaları üzrə keçirilən bu sərgi çərçivəsində, həmçinin, Azərbaycan Respublikasının Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Belarus Respublikasının Rabitə və İnformasiyalaşdırma Nazirliyi arasında hər iki ölkənin informasiya texnologiyaları üzrə şirkətlərinin iştirakı ilə 3-cü Belarus-Azərbaycan İKT Forumu keçirilib.
Forum iştirakçıları informasiya xidmətlərinin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması, avtomatlaşdırma, ticarətdə innovativ texnologiyalar, təhsil, səhiyyə və digər məsələləri müzakirə ediblər. MHM-in mütəxəssisləri isə  İKT sahəsində əldə edilmiş yenilikləri, bilinq sistemi, AzDataCom, "Elektron hökumət" portalı, elektron imza, yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqəsi, mobil nömrə daşınması xidməti, mobil cihazların qeydiyyat sistemi və s. kimi müəssisədə aparılan layihələr haqqında forum iştirakçılarına məlumat veriblər.
Qeyd edək ki, 23-cü dəfə təşkil olunan "TIBO-2016" ixtisaslaşmış sərgisi Müstəqil Dövlətlər Birliyi və Baltikyanı ölkələrin ən böyük informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) tədbirlərindən biri hesab olunur.

Belarus, Azerbaijan to cooperate in e-Government field
About 40 representatives of public, private and non-governmental organizations of Azerbaijan, including a delegation of the Data Processing Center (DPC) of the Ministry of Communications and High Technologies  (MCHT) which is the operator of the E-government portal represented our country at the TIBO-2016  International Specialized Forum on Telecommunications, Information and Banking Technologies  in Minsk, the capital of Belarus.
More than 100 companies from 18 countries demonstrated their development and achievements in the field of information technologies at the exhibition.
Within the framework of the exhibition, Azerbaijani delegation discussed future cooperation with the experts of many leading companies of Belarus, including the authorities providing services in the areas of e-government and e-signature.
As part of the VIP tour organized at the exhibition, the officials visited the Azerbaijani national pavilion, familiarized themselves with the innovations achieved in our country in the ICT field, as well as new generation ID cards, various card readers, new USB token e-signature carriers demonstrated by the operator of the E- government portal.
Moreover, within the framework of the exhibition the 3rd Belarusian-Azerbaijani ICT Forum was held between the Ministry of Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Communications and Informatization of the Republic of Belarus with the participation of IT companies of both countries.
Forum participants discussed a number of issues such as improving the quality of information services, automation, innovative technologies in trade, education and health care. DPC experts, in their turn, informed the participants on the ongoing projects of the company such as  innovations in the ICT  field, billing system, AzDataCom, E-government portal, e-signature,  new-generation ID card, mobile number portability service, mobile devices registration system etc.
Note that TIBO-2016 exhibition which has been held for the 23rd time is one of the largest ICT event in the CIS and Baltic states.