EHİM və banklar “ASAN Finans”ı müzakirə edib
19 noyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi (EHİM) ilə “ASAN Finans”ın tərəfdaş bankları arasında onlayn görüş keçirilib.
EHİM-in direktoru Fariz Cəfərov cari işlərin qısa xülasəsini təqdim edərək dövlət - biznes həlləri haqqında danışıb. Görüşdə mövcud qanunvericik bazasının və “ASAN Finans” platformasının təkmilləşdirilməsinə dair bankların rəy və təklifləri müzakirə edilib. Onlayn xidmətlərin inkişaf etdirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi ilə davam edən tədbirdə, həmçinin “ASAN Finans” servislərində “ASAN Login”nin istifadəsi, bank ödənişlərinin “ASAN Ödəniş” sisteminə inteqrasiya edilməsi və digər mövzulardan söz açılıb.
Dövlət-biznes tərəfdaşlığının inkişaf etdirilməsi baxımından əhəmiyyətli olan görüş eləcə də müvafiq istiqamətdə elektron iştirakın təmin edilməsi, ekspertlərin rəy və təkliflərinin alınması baxımından faydalıdır.
EHİM tərəfindən idarə edilən “ASAN Finans” maliyyə və digər sektorlardan olan qurumların və şirkətlərin dövlət informasiya ehtiyatı sistemlərinə çıxışını təmin edir. Müvafiq sistemə inteqrasiya edilmiş qurum və təşkilatlar FİN və ya VÖEN vasitəsilə məlumatları vətəndaşın razılığı ilə real vaxt rejimində rəqəmsal formada əldə edə bilir. Bu isə həmin təşkilatların operator, əməliyyat və digər xərclərə qənaət etməsinə, eləcə də təhlil və qərarvermə prosesini daha sürətli aparmasına imkan yaradır.
Hazırda “ASAN Finans” 60 qurumu əhatə edir. Bunlardan 53 qurum real rejimdə fəaliyyət göstərir, 7 qurum ilə inteqrasiya işləri davam etdirilir.

EGDC and banks discussed “ASAN Finance”
On November 19, 2020, an online meeting was held between the E-GOV Development Center (EGDC) of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and partner banks of “ASAN Finance”.
Fariz Jafarov, director of the EGDC, spoke about government-business solutions by presenting a brief summary of current affairs. In addition, opinions and proposals of banks on improving the existing legal framework and the “ASAN Finance” platform were discussed at the meeting. As well as the use of “ASAN login” in “ASAN Finance” services, integration of bank payments into the "ASAN pay" system and other topics were discussed at the ongoing event with an exchange of views on the development of online services.
The meeting, which is important in terms of developing public-business partnership, is also useful in terms of ensuring electronic participation in the relevant direction, obtaining opinions and suggestions of experts.
“ASAN Finance”, managed by EGDC, provides access to state information resource systems for institutions and companies from the financial and other sectors. Institutions and organizations integrated into the relevant system can obtain information in real time in digital form through the FIN or TIN with the consent of the citizen. It allows these organizations to save on operator, operating and other costs, as well as, speed up the analysis and decision-making process.
At present, ASAN Finance covers 60 institutions. Of these, 53 organizations operate in real time, integration work with 7 institutions continues.