Mobil hökumət və mobil imzanın tətbiqi üzrə Avstriya-Azərbaycan əməkdaşlığı genişləndirilir
Elektron hökumət, elektron xidmətlərin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən dövlət siyasətinə uyğun olaraq Azərbaycanda elektron idarəçilik və rəqəmsallaşdırma üzrə beynəlxalq təcrübə öyrənilir, xarici ölkələrlə təcrübə mübadilələri aparılır.
Avstriya ilə İKT sahəsində əməkdaşlıq çərçivəsində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzinin nümayəndə heyəti Avstriyanın paytaxtı Vyana şəhərinə səfər edib.
Səfər zamanı Avstriya Federal Katibliyi, Rəqəmsal Avstriya Təşkilatı, Federal Kompüter Mərkəzi, Avstriya Texnologiyalar İnstitutu və digər müvafiq qurumların rəhbərləri ilə görüşlər keçirilib.
Görüşlərdə əsas müzakirə mövzusu mobil hökumət və mobil imzanın tətbiqi imkanları, təhlükəsizliyi və qarşılıqlı tanınması olub. Qeyd edilib ki, 2018-ci ildən etibarən Azərbaycan vətəndaşlarına veriləcək yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqələri mobil hökumətin və mobil imzanın geniş tətbiqini zəruri edir. Bu baxımdan ölkəmizdə hər iki elektron hökumət komponentinin - mobil hökumət və mobil imzanın tətbiqinin Avstriya ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində sürətləndirilməsi qərara alınıb.
Səfər çərçivəsində elektron hökumətin inkişafı, elektron xidmətlərin qiymətləndirilməsi, elektron şəxsiyyət vəsiqəsi, açıq hökumət məlumatları sahəsində təcrübə mübadiləsi də müzakirə olunub. Müzakirələr zamanı avstriyalı mütəxəssislər nazirlik tərəfindən elektron imzanın tokinlərdə daşınması və sadələşdirilmiş istifadə qaydasının tətbiqini uğurlu təcrübə kimi qiymətləndiriblər.
Qeyd edək ki, səfər Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ilə Avropa İttifaqının birgə həyata keçirdiyi “Azərbaycan Respublikasında elektron xidmətlərin inkişafının gücləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində baş tutub.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan və Avstriya artıq 25 ildir ki, bütün sahələrdə əməkdaşlıq edir. İki ölkə arasında iqtisadi əlaqələr “İqtisadiyyat, kənd təsərrüfatı, sənaye, texnika və texnologiya sahələrində əməkdaşlıq üzrə Qarışıq Komissiya”nın fəaliyyəti ilə tənzimlənir. Azərbaycan tərəfdən komissiyaya nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə rəhbərlik edir. Bu günə qədər Azərbaycan və Avstriya hökumətləri arasında 40-dan çox ikitərəfli müqavilələr imzalanıb.

Azerbaijan, Austria expand cooperation on introduction of m-government and m-signature
Azerbaijani specialists continue to study international practice in e-governance and digitalization and exchange experience with specialists of foreign countries in accordance with the state policy implemented towards the development of electronic government and electronic services.
Thus, within the framework of ICT cooperation with Austria, a delegation from the Data Processing Center of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies (MTCHT) was on a visit to Vienna, the capital of Austria.
During the visit, the Azerbaijani delegation held meetings with the heads of the Austrian Federal Chancellery, Organization “Digital Austria”, Austrian Federal Computing Center, Austrian Institute of Technology and other relevant organizations. The main topic of discussions at the meetings was the possibility of introducing m-government (mobile government) and m-signature (mobile signature), their security and mutual recognition.
It was noted that new generation ID cards which will be issued to Azerbaijani citizens from 2018 necessitate wide introduction of m-government and m-signature. In this regard, it was decided to accelerate the introduction of both electronic government components - mobile government and mobile signature in the context of cooperation with Austria.
During the visit, the sides discussed the issue of exchange of experience in the spheres of e-government, evaluation of electronic services, electronic identity card and open government data. During the discussions, Austrian specialists highly appreciated the practice of using tokens as carriers of electronic signature introduced by the Ministry and simplification of rules for their use.
It is to be noted that the visit took place in the framework of the joint project of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies and the European Union “Strengthening Development of Electronic Services in the Republic of Azerbaijan”.
It should also be emphasized that Azerbaijan and Austria have been cooperating in all spheres for over 25 years. Economic relations between the two countries are regulated by Mixed Commission for Economic, Agricultural, Industrial, Technical and Technological Cooperation. From the Azerbaijani side the Chairman of the Commission is Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade. To date, more than 40 bilateral agreements have been signed between the governments of Azerbaijan and Austria.