Koreyanın Sunqşil Universitetində Azərbaycanın "Elektron Hökumət" modeli barədə seminar keçirilib
"Elektron hökumət" portalının (www.e-gov.az) istifadəyə verilməsi ilə ölkəmiz elektronlaşmada yeni bir mərhələyə keçid etmiş oldu. Bu mərhələ vahid məkandan rahat xidmətlərin təqdim olunması üçün yerli və mərkəzi icra orqanlarının fəaliyyətini birləşdirdi. Bu dövrü müxtəlif sahələr üzrə fəaliyyət göstərən idarəetmə strukturlarını vətəndaşlara yaxınlaşdıran vahid standartlar dövrü kimi də təsnif etmək olar.
Və artıq 5 illik fəaliyyətin müsbət nəticəsindən ölkənin xaricdə təhsil alan tələbələri də inamla danışır. Koreyada Sunqşil Universitetində İT mühəndislik ixtisası üzrə təhsil alan həmvətənimiz Leyla Əliyeva Azərbaycanın "Elektron hökumət" modeli və “elektron imza” barədə tələbələrlə seminar keçirib.
Təqdimat ərzində "Elektron hökumət" portalının texniki infrastrukturu və portal əyani olaraq tələbələrə nümayiş etdirilib. Həmçinin, elektronlaşmanın mühüm elementi olan “elektron imza”nın tətbiqindən bəhs olunub.
O ölkənin "Elektron hökumət" portalına 42 qurumun fəaliyyət məkanı, həmçinin sosial məsələlərə innovativ yanaşmanın ünvanı kimi baxdığını söyləyib. L. Əliyeva zaman-zaman portalın arayış xidmətlərindən istifadə etdiyini bildirib, bu elektron xidmətlərin vaxta, kağıza, işçi potensialına qənaət özəlliyini vurğulayıb.

Workshop on Azerbaijan’s E-Government Model held at Soongsil University in Korea
With the launch of the E-government portal (www.e-gov.az), our country made a transition to a new stage of electronization. At this stage, the activities of local and central executive bodies were integrated into a common space. It can also be classified as a period of common standards bringing management structures operating in various spheres closer to citizens.
Azerbaijani students studying abroad also speak with confidence about the positive results achieved in this direction over the past 5 years. Our compatriot Leyla Aliyeva, who studies at IT Engineering Department of Soongsil University in Korea, has conducted a workshop on Azerbaijan’s E-government Model and E-signature for university students.
In her presentation, the technical infrastructure of the E-government portal and the portal were visually demonstrated to the students. She also provided the participants with information about the application of e-signature, which is an important component of electronization.
Leyla Aliyeva also noted that 42 government agencies provide their services to the country’s population through the E-government portal and she considers the portal as a tool providing innovative approach in solving of various social issues. Leyla Aliyeva also said that she sometimes  used electronic certificate services on the portal as these services allow for saving time, paper and number of personnel.