“Elektron hökumət” portalına yeni xidmət inteqrasiya edilib
“Elektron hökumət” portalına daha bir qurum qoşulmaqla öz xidmətini istifadəçilərin ixtiyarına verib. Belə ki, Alternativ və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyinin Alternativ və bərpa olunan enerji mənbələri üzrə fəaliyyətə xüsusi icazənin verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu adlı yeni elektron xidməti portala inteqrasiya edilib.
Xidmətdən istifadə edən hüquqi və ya fiziki şəxs elektron formada müraciət etməklə, fəaliyyətinə xüsusi icazə ala bilər. Xüsusi icazə alternativ enerji əsasında istehsal olunan bütün növ istilik və elektrik enerjisi, su enerjisi, külək enerjisi, günəş enerjisi, biokütlə enerjisi, geotermik enerji, gücü 50 kilovatdan 10 000 kilovata qədər olan kiçik su elektrik stansiyası, külək elektrik stansiyası əsasında enerji alınması üçün nəzərdə tutulan obyektlərin (qurğuların) layihələndirilməsi, tikintisi və istismarı ilə məşğul olmaq istəyən hüquqi və ya fiziki şəxslərə verilir.
Xidmət qeydiyyatlıdır və ondan istifadə etmək istəyən sahibkar elektron imza ilə portaldan qeydiyyatdan keçdikdə anketdə şəxs haqqında tələb olunan informasiyalar avtomatik qeyd edilir.
Müvafiq fəaliyyətə xüsusi icazə almaq istəyən hüquqi və ya fiziki şəxsin ərizəsi elektron imza ilə imzalanır.
Sonra isə müraciət edən şəxs aşağıda göstərilən sənədləri elektron formada yükləyərək quruma göndərir:
- “Ərizəçinin vergi orqanları tərəfindən uçota alınması haqqında müvafiq sənədin surəti”
- “Ərizədə qeyd olunan ərazi və ya obyekt (qurğu) üzrə ərizəçinin istifadə hüququnu (mülkiyyət, icarə, istifadə hüququ) təsdiq edən sənədin surəti”,
- “Ərizəçinin müvafiq işləri aparmaq üçün maddi-texniki bazaya və lisenziyalaşdırılması nəzərdə tutulan fəaliyyət növü üzrə mütəxəssislərin və işçi heyətinin müvafiq ixtisasa malik olmaları haqqında sənədin surəti”

Another government agency has been connected to the E-government portal and made available its service.Thus, a new e-service “Apply for issuance of special permit for activities on alternative and renewable energy sources” of the State Agency for Alternative and Renewable Energy Sources has been integrated into the portal.
By using this service, legal or physical persons can apply online for issuance a special permit for designing, construction and operation of facilities (installation) intended for the production of all kinds of alternative energy, including thermal energy, electrical energy, hydraulic power, wind energy, solar energy, biomass energy, geothermal energy, mini hydro power plant with capacity from 50 to10 000 kilowatts, derived on the basis of wind power plant.
The service requires registration. To use the service, a physical or legal person must be registered on the portal using electronic signature, personal details on the person are indicated   automatically.
The application of the legal or physical person wishing to obtain a special permit for the relevant activities is signed with electronic signature.
Then the applicant downloads the following documents and sends them to the relevant body in electronic form:
- Copy of a document confirming the applicant’s registration by tax authorities
- Copy of a document confirming the applicant’s right to use (ownership, lease, right to use) the territory or facility (installation) specified in the application.
- Copy of a document on availability of material and technical base and personnel with professional skills required to carry out the relevant work
- Opinion of the relevant executive authority on the territory for the construction of the facility (installation)