“Elektron hökumət” layihəsi birbaşa ölkə başçısının diqqət mərkəzində olan prioritet sahələrdən biridir
3114
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə Trendə müsahibə verib:
Elektron xidmətlərin Azərbaycanın regionlarında istifadəsinin genişləndirilməsinə, sektorun sağlamlaşdırılmasına ehtiyac var
- Azərbaycanın İKT sektorunun inkişafı nə ilə əlamətdar olub? Azərbaycanın ixrac yönümlü qeyri-neft iqtisadiyyatına keçidini nəzərə alsaq, sahə qarşısında yaxın perspektivdə hansı vəzifələr dayanır?
- Azərbaycan regionun ən inkişaf etmiş ölkəsidir və iqtisadiyyatın inkişafı bütün sahələri əhatə edir. İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları sektorunun davamlı inkişafı da Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin apardığı iqtisadi-siyasi islahatların ayrılmaz tərkib hissəsidir.
Bildiyiniz kimi, ökəmizdə qeyri-neft sektorunun hərtərəfli inkişafına yönələn dövlət proqramları həyata keçirilir. Qeyd olunan proqramlar İKT sahəsinin keyfiyyətcə növbəti mərhələyə keçidini zəruri edir. Yəni, bu artıq günün tələbidir.
Ölkəmiz Cənubi Qafqazda informasiya cəmiyyətinə keçid strategiyasını qəbul etmiş birinci və yeganə dövlətdir. Ümumiyyətlə isə Azərbaycan bu cür strategiyanı qəbul edən azsaylı ölkələrdən biridir. Son illər Azərbaycanın İKT sahəsində əldə etdiyi ən böyük nailiyyətlərdən danışarkən, ilk növbədə regionda yeganə kosmos sənayesinə sahib ölkə olmağımızı qeyd etmək lazımdır. Eyni zamanda “Elektron hökumət” sistemi inkişaf etdirilib, İKT sahəsində nailiyyətə təkan verən “Elektron imza”nın tətbiqi genişləndirilib, mobil telefon şəbəkə sistemində ən son texnologiya olan "4G" xidmətinin tətbiqinə başlanılıb və bu da ölkənin istənilən nöqtəsində yüksəksürətli internetə çıxış imkanı yaradır. Həmçinin, ölkə ərazisi rəqəmsal televiziya yayımı ilə əhatə olunub və s.
Kommunikasiya və yüksək texnologiyaları ən dinamik inkişaf edən sektor hesab etmək olar. Təbii ki, biz ən azı dünyada gedən tendensiyanı təqib etməliyik ki, texnoloji yeniliklərdən geri qalmayaq. Bunun üçün hazırda ciddi layihələr üzərində işlər gedir.
Əlbəttə, İKT ölkəmizdə davamlı inkişaf və intellektual potensialın gücləndirilməsi baxımından vacib sahədir. Eyni zamanda cəmiyyətdə şəffaflığın inkişaf etdirilməsi üçün önəmlidir. Bu istiqamətdə bizim üzərimizdə konkret vəzifələr var.
Bu gün sahə üzrə həyata keçirilən işlər əhalinin istifadəsinə verilən elektron xidmətlərin sayının və keyfiyyətinin artırılmasına yönəlib. Elektronlaşma və xidmətlərin vətəndaşlar üçün maksimum əlçatan olması qarşımızda duran əsas məsələlərdəndir.
Onu da vurğulayım ki, “Elektron hökumət” layihəsi birbaşa ölkə başçısının diqqət mərkəzində olan prioritet sahələrdən biridir. Bu layihənin hədəfi vətəndaşların dövlət qurumlarından keyfiyyətli “online” xidmət almasını təmin etmək, vətəndaş-hökumət, vətəndaş-məmur münasibətlərini daha sağlam və müasir formata gətirməkdir.
Sevindirici haldır ki, dövlət qurumları “Elektron hökumət” portalına daha çox xidmətlərini inteqrasiya etməkdə maraqlıdırlar. Deməli, vətəndaşlar get-gedə daha çox xidməti “online” əldə edə biləcək.
- Azərbaycanda internetin əhatə dairəsinin indiki səviyyəsi Sizi qane edirmi və bu sahədə hansı işlər aparılır?
- Hazırda bizi düşündürən əsas məsələ internetin əhatə dairəsi ilə yanaşı, internetin keyfiyyətinin və sürətinin yüksəldilməsidir. Azərbaycan əhalisinin 75 faizindən çoxunun internetə çıxışı var və bu, hazırda yaxşı göstəricidir. Amma geniş istifadəçi kütləsi lazımi keyfiyyətdə internet xidməti ala bilirmi? Təəssüf ki, bu suala birmənalı cavab vermək olmur. Apardığımız monitorinq, texniki audit və istifadəçilər arasında keçirdiyimiz sorğuların təhlili göstərir ki, hələ görüləsi işlər çoxdur. Əslində, bu, fasiləsiz bir prosesdir. Qeyd olunan sahədə inkişaf o qədər sürətlə gedir ki, dünənki texnoloji inkişaf bu gün üçün köhnə sayılır.
Hazırda ölkənin bütün yaşayış məntəqələrində yüksəksürətli fiber-optik kabel şəbəkəsinin qurulması layihəsi üzərində iş gedir. Bu o deməkdir ki, genişzolaqlı şəbəkə üzərindən keyfiyyətli internet və telekommunikasiya xidmətləri göstəriləcək. Layihənin mahiyyəti hər bir mənzili 100 meqabit saniyə internetlə, IP TV və telefon xidməti ilə təmin etməkdən ibarətdir. Yəni, yeni infrastruktur 3 xidmətin eyni vaxtda yüksək keyfiyyətdə aparılmasına imkan verəcək. Bakı ərazisində artıq layihənin icrasına start verilib.
Təbii ki, qarşıdakı əsas vəzifələrdən biri də yaxşı infrastruktur yaratmaqla sağlam rəqabət mühiti formalaşdırmaqdır. Elektron xidmətlərin Azərbaycanın regionlarında istifadəsinin genişləndirilməsinə, sektorun sağlamlaşdırılmasına ehtiyac var. Provayderlərin səmərəli fəaliyyəti üçün münbit şəraitin yaradılması bu layihənin əsas məqsədlərindəndir. İnfrastruktur müasir standartlara cavab verməlidir ki, xidmətin də keyfiyyəti yaxşı olsun.
- Azərbaycan digər dövlətlərin təcrübəsindən istifadə edərək ölkə vətəndaşlarının sosial şəbəkələrdə olan fərdi məlumatlarını saxlamaq üçün respublika ərazisinə keçirməyi planlaşdırırmı?
- Google, Facebook, Twitter kimi korporasiyaların əsas fəaliyyət prinsiplərindən biri də istifadəçi məlumatlarının mühafizəsini təmin etməkdir. Bunun üçün tələblərə cavab verən məlumat bazasının mövcud olması əsas şərtdir.
Bu gün əsas məsələlərdən biri də respublikamızı regionun tranzit informasiya mərkəzinə çevirməkdir. Bu istiqamətdə Regional Data Mərkəzin qurulması bizi sözügedən məqsədin reallaşmasına doğru daha bir addım yaxınlaşdırır.
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən qurulan Regional Data Mərkəz respublikamızda və bütövlükdə Qafqaz regionunda ilk sertifikatlaşdırılmış mərkəzdir. Artıq test sınaqları uğurla həyata keçirilib və bu ilin sonunadək istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.
Data Mərkəzin resurslarından telefon operatorları, maliyyə təşkilatları, kiçik və orta sahibkarlıq subyektləri, eləcə də müxtəlif təşkilatlar informasiyanın qorunması və saxlanması üçün istifadə edə bilərlər. Bu məlumatların emalı prosesində hər hansı bir məlumatın sızmamasına, ümumilikdə kənar müdaxilələrdən mühafizəyə zəmanət verilir. Eyni zamanda Data Mərkəz beynəlxalq kommunikasiyada alternativ trafik daşıyıcısı funksiyasını da yerinə yetirəcək. Bunun da strateji baxımdan böyük əhəmiyyəti var.
Dünya üzrə IT xidməti göstərən iri şirkətlər bu Data Mərkəzdə öz infrastrukturunu yarada biləcəklər.
- Poçt sahəsində kreditlərin verilməsi və depozitlərin qəbulu da daxil olmaqla hansı yeni islahatlar gözlənilir?
- Telekommunikasiya sektorunda əhalinin ən çox müraciət etdiyi ünvanlardan biri də poçtdur. Bu xidmət sahəsinin daim təkmilləşdirilməsinə ehtiyac var. Təbii ki, “Azərpoçt” MMC-nin inkişafından danışarkən burada islahatların aparılması və yeni xidmətlərin yaradılması günün tələbidir. İnanırıq ki, Azərbaycanın müasir standartlarla ayaqlaşan milli poçt xidmətini qura biləcəyik.
Bildiyiniz kimi, milli poçt ənənəvi xidmətlərlə yanaşı, maliyyə xidmətləri də göstərir. Vətəndaşlarımız həm ölkədaxili, həm də beynəlxalq pul köçürmələri sisteminin xidmətlərindən rahatlıqla istifadə edirlər. Ümumilikdə bütün maliyyə xidmətlərində təkmilləşmələr aparılacaq. Günün tələbinə uyğun olaraq elektron ödənişlər üstünlük təşkil edəcək.
Bununla yanaşı, hazırda sürətli (ekspress) poçt xidmətlərinin əhatə dairəsi genişləndirilir. Hazırda mövcud olan ekspress poçt xidmətini beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırmağa çalışırıq. Digər sahələrdə olduğu kimi, Azərbaycanın poçt sistemini də beynəlxalq tranzit qovşağa çevirməyi nəzərdə tuturuq.
“Azərpoçt” MMC-nin ölkə üzrə geniş filial şəbəkəsi var və ölkə daxilində 1600 şöbəsi fəaliyyət göstərir. Bütün ölkə ərazisini əhatə edən bu geniş şəbəkədən əhalinin daha çox faydalanması üçün yeni xidmətlərin, o cümlədən maliyyə xidmətlərinin tətbiqinə çalışırıq. Hələlik, “Azərpoçt”un 1000-dən çox şöbəsində Mərkəzi Bankın lizensiyası əsasında maliyyə xidmətləri göstərilir. Amma kredit verilməsi və əmanət qəbul edilməsi bu xidmətlərə daxil deyil. Poçtda kreditlərin verilməsi məsələsinə yalnız maliyyə xidmətlərinin genişləndirilməsi çərçivəsində qanunvericilik bazası formalaşdırıldıqdan sonra baxıla bilər.
- Nazirlik kabel-kanal qurğularının auditini aparıb. Müəyyən edilib ki, onların montajı tələblərə cavab vermir və həddindən artıq yüklənib. Bu o deməkdirmi ki, hər bir operator kabel-kanal qurğularında öz optikasını çəkə bilməz, onlara öz abonentlərinə xidmət göstərmək üçün vahid infrastruktur təklif ediləcək?
- Kabel-kanal sistemi uzun illər normativə uyğun, düzgün istismar edilməyib. Qeyd edim ki, tərəfimizdən aparılan audit zamanı qeyri-qanuni çəkilişlərin həyata keçirməsi ilə bağlı çoxsaylı faktlar aşkarlanıb. Bu nöqsanlar ona gətirib çıxarıb ki, hazırda infrastrukturun normal texniki istismarı mümkünsüz olub.
Artıq bu nöqsanların aradan qaldırılması üçün işlər görülür. Provayderlər ümumi istifadədə olan kabel-kanal sistemindən yararlanaraq özlərinin kabel infrastrukturlarını qurublar. Kabel-kanallarının sayının artırılması və intensiv yerləşdirilməsi mövcud quyuların normadan artıq yüklənməsinə səbəb olur. Bu da öz növbəsində hər bir ünvana fiber-optik xəttin çəkilməsi kimi əhəmiyyətli layihənin həyata keçirilməsinə əngəl törədir. Ona görə də kabel-kanal sistemində başladığımız tədbirlər davam etdirilir.
İlkin mərhələdə Bakı ərazisində kabel-kanal infrastrukturu lazımi standarta gətiriləcək. Daha sonra isə hər bir ünvanadək optik kabel şəbəkəsi qurulacaq və telefon qovşaqlarında hazırda mövcud olan avadanlıqlar ən son nəsil qurğularla əvəz olunacaq.
Özəl şəbəkənin inkişafına dəstək məqsədilə provayderlərə 100 Mbit/s və 1 Gbit/s-lik alternativ portlar təklif olunur. Həyata keçirilən işlər nəticəsində müasir standartlara cavab verən, keyfiyyətli və davamlı rabitəni təmin edə biləcəyik.
-Hazırda nazirlikdə bəzi islahatlar aparılır. Bu islahatlar nələri əhatə edir?
- Nazirlikdə aparılan islahatlar ümumən ölkədəki çoxşaxəli islahatların tərkib hissəsidir və bu islahatlar ölkəmizin, eləcə də, rabitə və yüksək texnologiyalar sahəsinin inkişafına yönəlib.
Təbii ki, köklü islahatlar hərtərəfli yanaşma tələb edir. Biz infrastrukturda, texniki təchizatda, texnologiyada, insan resursları sahəsində islahatlar aparırıq. Eyni zamanda əməkdaşlarımızın sosial təminat məsələlərinə də həssaslıqla yanaşırıq. İşçilərin sosial rifahının yüksəldilməsi başlanan islahatların ayrılmaz tərkib hissəsidir.
Azərbaycanın telekommunikasiya sahəsində çalışan, böyük kollektivdə uzun illərin təcrübəsinə malik güclü mütəxəssislər var. Amma hər zaman müasir inkişaf tempini izləyə bilən, yeni yanaşması olan kadrlara da ehtiyac duyulur. Ona görə də işə daha peşəkar kadrlar cəlb edirik. Bununla yanaşı, əməkdaşların bilik və təcrübələrini artırmaq üçün treninqlər təşkil olunur, xarici mütəxəssislərlə əməkdaşlıq imkanları yaradılır. Beynəlxalq səviyyələrdə bir sıra nüfuzlu təşkilatlarla əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün işlər aparılır.
Onu da qeyd edim ki, rabitə və yüksək texnologiyalar sektorunda islahatlar bütün ölkə ərazisini əhatə edir. Doğrudur, hər yerdə eyni vaxtda nəticə əldə etmək mümkün deyil. Amma paytaxtla paralel bölgələrdə də yeni telekommunikasiya layihələri həyata keçirilir.
İslahatlar poçt, telekommunikasiya, eləcə də digər seqmentləri əhatə edir.
Məsələn, rayon telekommunikasiya qovşaqlarında göstərilən rabitə xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi və istifadəçiyə yeni xidmətlərin təklifi üçün pilot layihələr hazırlanır. Layihələrin nəticəsində bölgələrdə yaşayan istifadəçilər yüksək keyfiyyətdə telefon, internet və IP TV xidməti alacaq.
Əlbəttə, qeyd olunan işlərin həyata keçirilməsinə müəyyən zaman lazımdır və yaxın gələcəkdə bu islahatların və onların konkret nəticələrinin şahidi olacağıq.
- Vətəndaşlardan daxil olan müraciətlər daha çox hansı məsələləri əhatə edir və vətəndaşlarla iş necə qurulub?
- Biz mütəmadi olaraq Bakıda və bölgələrdə vətəndaşlarla görüşürük, onların təklif, irad və şikayətləri ilə yerində tanış oluruq. Müraciətlərin əksəriyyəti telekommunikasiya, internet, poçt, işə qəbulla bağlı məsələlərə aid olur. Çalışırıq ki, müraciətlərin əksəriyyətini yerindəcə həll edək.
İKT sektoru xidmət sahələrini əhatə etdiyi üçün biz birbaşa vətəndaşlarla işləyirik və ona görə də hər bir müraciətə həssaslıqla yanaşılır. Hazırda həm nazirliyin, həm də tabeli qurumların “Qaynar xətt”ləri, poçt və elektron poçt, həmçinin sosial şəbəkələr vasitəsi ilə çoxsaylı müraciətlər qəbul olunur. Həmin müraciətlərin hər biri dəqiqliklə araşdırılır və qiymət verilir.
Amma bu məsələni təkmilləşdirməyə ehtiyac görürük. Hazırda vətəndaşların müraciətlərinin qəbulu və daha keyfiyyətli, operativ xidmət göstərmək məqsədilə müştəri xidmətləri mərkəzinin qurulması üzərində iş gedir. Geniş auditoriyası olan hər bir xidmət sahəsi üçün bu, çox önəmlidir. Çünki istifadəçinin məmnunluğu əsas məsələlərdəndir.
Aparılan islahatlar nəticəsində problem və nöqsanların aradan qaldırılması çox önəmlidir. Ona görə də vətəndaşlar üzləşdikləri problemi bildirməklə, bizə kömək etmiş olurlar. Biz həmin məlumatları təhlil edir və sahələr üzrə mövcud olan vəziyyəti daha aydın görürük. Bu, növbəti addımların müəyyən olunmasında bizə kömək edir.
- Sosial şəbəkələrdən istifadə edirsinizmi və sosial şəbəkələr vasitəsilə “sual-cavab” praktikasına necə baxırsınız?
- Bəli, istifadə edirəm. Çünki bu gün sosial şəbəkələr ən aktiv ünsiyyət vasitəsinə çevrilib.
Sosial şəbəkələrdə nazirliklə bağlı məsələləri deyərdim ki, gündəlik izləyirəm. Bilirsiniz ki, nazirliyin sosial şəbəkələrdə səhifələri var. Həmin səhifələr eyni zamanda vətəndaşlarla bir ünsiyyət vasitəsidir. Nazirliyin “Qaynar xətt”inə edilən müraciətlər kimi, sosial şəbəkələr vasitəsi ilə bizə daxil olan informasiya, şikayət və müraciətlərdən mütəmadi məlumat alırıq. Və əslində sizin qeyd etdiyiniz kimi, sosial şəbəkələr vasitəsi ilə “sual-cavab” aparmaq işin xeyrinədir. Yəni, sosial şəbəkə vətəndaşla bilavasitə və operativ ünsiyyət baxımından əhəmiyyətlidir.

Project Electronic Government, as one of priority areas, remains in the centre of attention of the Head of State
2680
Minister of Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan Ramin Guluzade gave interview to Trend news agency:
There is a need to expand the use of electronic services in the regions of Azerbaijan and  rehabilitate the sector
- What was remarkable in the development of the ICT sector in Azerbaijan? What are the challenges facing the industry in the short term, given the transition of the country to non-oil export-oriented economy?
- Azerbaijan is the most dynamically developing country of the region and the economic development covers all areas. The sustainable development of the information and communication technologies sector is an integral part of economic and political reforms carried out by President Ilham Aliyev.
As you know, various state programs are being implemented in Azerbaijan to achieve the comprehensive development of the non-oil sector. These programs make it necessary to move the ICT sector to a qualitatively new level. That is, it is a requirement of the day.
Azerbaijan is the first and the only country in the South Caucasus to adopt the strategy of transition to an information society. In general, Azerbaijan is one of the few countries which has adopted such a strategy. Speaking of the greatest successes that have been achieved by Azerbaijan in the ICT field in recent years, first of all, I would like to note that Azerbaijan is the only country in the region which has a space industry.  At the same time, the Electronic Government system has been developed in the country; the application of electronic signature has been expanded, which has given a strong impetus to the advancement of the ICT field; 4G service – the latest technology in the mobile telephone network system – has been introduced in Azerbaijan, which makes it possible for people to access the high speed internet from anywhere in the country.  Also, the territory of the republic is now covered by digital television broadcasting, etc.
The sphere of communications and high technologies can be considered as the most dynamically developing sector. Naturally, we should at least keep track of the world’s trends, to keep up with technological innovations. Serious projects are being realized today in the country to that end.
Of course, ICT is an important area in terms of sustainable development, strengthening of intellectual potential and development of transparency in the society. And we were assigned specific tasks in this respect.
The work carried out today in this area is aimed at increasing both the quantity and quality of electronic services that are being provided to the population. Making services online and their maximum availability for citizens is one of main tasks facing us.
I would like to emphasize that the project Electronic Government, as one of the priority areas, remains in the centre of attention of the Head of State. The purpose of this project is to provide citizens with high-quality online services of government agencies and bring the “citizen –government” and “citizen-official” relations to a healthier and modern format.
It is gratifying that state bodies are interested in integrating more services into the E-government portal. So, over time, citizens will be able to get even more online services.
- Are you satisfied with the current level of Internet penetration in Azerbaijan and what work is being done in this direction?
-Today, the main issue, along with the Internet penetration rate, is increasing the quality and speed of the Internet. At the present time more than 75 percent of Azerbaijan’s population has access to the internet, which is a good indicator. But do all these people enjoy the high quality Internet? Unfortunately, it is impossible to give a definite answer to this question. The ongoing monitoring, technical audits and the analysis of the surveys held among internet users indicate that much remains to be done. In fact, it is a continuous process. This area is developing so rapidly that yesterday’s technological innovations are considered obsolete today.
Construction of a high-speed fiber-optic cable network intended to cover all residential areas in the country is underway.  This means that the broadband network will provide the whole population of the country with high-quality Internet and telecommunications services. The aim of the project is to provide each apartment in the country with 100 megabits/sec internet speed, IP TV (Internet TV) and telephone services. Thus, the new infrastructure will provide simultaneously the citizens of the republic with the three services of high quality. The implementation of the projects has already launched in the territory of Baku. Naturally, one of major challenges ahead is the formation of a healthy competitive environment through the creation of a good infrastructure. There is a need to expand the application of electronic services in the regions of Azerbaijan and rehabilitate the sector. One of the main goals of this project is to create favourable conditions for the effective operation of providers. The infrastructure must meet modern standards at that time the quality of the services will be high.
- Does Azerbaijan plan to use the experience of other countries in the creation of country’s datacenter where citizens’ personal data is transferred from social networks and saved?
- One of main working principles of corporations like Google, Facebook, Twitter is to ensure the protection of user data. For that, the basic requirement is the availability of a database meeting the required standards.
Today, one of the main issues is to turn the republic into a transit information centre in the region. Creation of a regional datacenter brings us a step closer to the realization of this objective.
The regional datacenter, created by the Ministry of Communications and High Technologies is the first certified centre in Azerbaijan and in the whole Caucasus region. The center has successfully passed the test check and it will be put into operation by the end of this year.
Telephone operators, financial institutions, small and medium-sized businesses, as well as various organizations will be able to use the datacenter to protect and store information. The datacenter will ensure protection of processed information from external interferences.  At the same time, the datacenter will serve as an alternative supplier of international traffic, which is important from a strategic point of view. Large global companies providing IT services will be able to create their own infrastructures in the datacenter.
- What reforms are expected in the postal field in terms of providing new financial services, including granting loans and acceptance of deposits?
- Postal services sector is one of the areas of the telecommunications market which is being used by population most of all and this area should be constantly improved.  Of course, if we talk of the development of Azerpost LLC, the implementation of reforms and launch of new services in the field of postal services is a requirement of the time. We believe that we will be able to build national postal services capable of keeping up with the times and meeting all up-to-date requirements.
As you know, Azerpost LLC, along with traditional postal services, provides financial services. Today, citizens are able to conveniently use both international and local money transfer services. In general, Azerpost LLC intends to increase the quality of all its financial services. And the preference will be given to electronic payments.
Besides that, work is underway to expand the scope of express mail services and we try to bring this type of services to the level of international standards. As in other areas, we are considering the possibility of transformation of Azerbaijan’s postal system into the international transit hub.
Azerpost LLC has the most extensive network in the country with the number of its branches reaching 1,600.Introducing new services, including financial ones, we are trying to make this benefit of the postal operator even more useful for citizens. Based on the license issued by the Central Bank of Azerbaijan, financial services, except for granting loans and acceptance of deposits, are being provided to citizens in more than one thousand post offices of Azerpost LLC.
However, the question of the launch of these two services may be considered after the formation of necessary legal framework.
- The ministry carried out an audit of cable-conduit lines. It was revealed that they are overloaded because their installation does not meet the requirements. Does this mean that from now on every operator will not be able to lay their own optic cables on cable-conduit system and they will be offered a single infrastructure to provide services to their subscribers?
- For years, cable conduit facilities have not been used in accordance with the accepted standards. It should be noted that during the audit carried out by us revealed numerous facts of illegal installation. As a result of these shortcomings, the normal operation of this infrastructure has become impossible. Currently, work is underway to eliminate these shortcomings.
Using cable conduit facilities providers were able to build their own cable networks. Intensive placement and increase in the number of cable channels has led to overloading the existing wells above the norm. And this, in turn, prevents bringing optics to end-user.
Therefore, we continue carrying out activities in this area. Initially, the cabling infrastructure of Baku city will be brought up to the required standard. Then, the optical cable network will be created for each destination.  The equipment of telephone hubs will be replaced with the latest-generation systems.
Providers are being offered alternative ports of 100 Mbit/s - 1 Gbit/s capacity to support the development of private networks. As a result of these measures, we will be able to provide stable high-quality communication services meeting modern standards.
- Currently, certain reforms are being carried out in the ministry. Which areas do they cover?
- The reforms carried out in the ministry are part of the multifaceted reforms that are being conducted in the country. They are aimed at the development of the country as a whole and in particular, the sphere of communications and high technologies.
Of course, radical reforms require a comprehensive approach. We are carrying out reforms in the areas of infrastructure, logistics, technology and human resources. At the same time, we pay special attention to the issue of social protection of our employees. Improving social welfare of workers is an integral part of these reforms.
There are highly qualified specialists with many years of experience in the telecommunications sector of Azerbaijan. However, there is always a need for personnel keeping track of the pace of modern development and a new approach. Therefore, we engage a more professional staff in our activity. Along with this, we organize training courses to improve the skills and knowledge of employees and create opportunities for cooperation with foreign experts. Work is underway at the international level to expand the cooperation with a number of influential organizations.
It should be noted that the reforms in the sphere of communications and high technologies cover the entire territory of the country. However, it is not possible to obtain results everywhere and at the same time. New telecommunication projects are being simultaneously implemented in the capital and regions of the country.
The reforms cover the postal sector, telecommunications sector and other segments.
For example, pilot projects are being developed in order to improve the quality of services provided by telecommunications centers and provide new services to users.  As a result of the realization of the projects, the residents of the regions will be provided with high-quality communication, internet and IP-TV services.
Of course, the achievement of these goals will take time and in the near future we will see concrete results of the reforms.
- What concerns are expressed in the appeals coming from citizens? And how is the work organized with citizens?
- We regularly meet with citizens both in Baku and in regions to listen to their suggestions, comments and complaints. Most of the appeals are related to the telecommunications, Internet, postal services and employment. We always try to solve the majority of issues on the spot.
Considering the fact that the ICT sector covers the services sector, we are working directly with citizens and therefore, we consider every appeal very carefully. Currently, citizens’ appeals are accepted via the “hot lines” of structural subdivisions of the ministry and through emails and social networks. Each appeal is thoroughly studied and assessed.
To this end, we want to build a customer service center which, along with improving the quality of reception of citizens’ appeals, will allow us to respond quickly to them. This is very important, given that this area has a wide audience of users. Because the user satisfaction is one of main issues.
It is important to eliminate existing problems and shortcomings as a result of the reforms. That is why speaking out about the problems citizens help us. After analyzing the received information, we can see more clearly the current situation in each area. This helps us to determine our next steps.
- Do you use social networks, and we would like to know your opinion on practice of “questions and answers” through social networks?
- Yes, I do. Because today social networks have become the most active means of communication. I can say that every day I keep track of issues related to the activities of the ministry. As you know, the ministry has pages on social networks, which serve as a method of communication with citizens. In addition to our “hot line”, we regularly receive complaints and appeals from citizens through social networks. And in fact, as you mentioned, conducting the “questions and answers” through social networks is very useful.  In other words, social networks play an important role in terms of the establishment of direct and rapid communication with citizens.