Elektron Hökumət üzrə İcra Qrupunun növbəti görüşü keçirilib
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi tərəfindən təşkil olunub.
Görüşdə dövlət qurumlarının nümayəndələri, həmçinin digər aidiyyatı şəxslər iştirak ediblər.
Görüşdə Dövlət Agentliyinin sədr müavini, Elektron Hökumət üzrə İcra Qrupunun rəhbəri Ceyhun Salmanov rəqəmsal hökumət ekosisteminin qarşısında duran çağırışlar, bu istiqamətdə atılan addımlar və gələcəyə baxış, dövlət informasiya sistemləri və xidmət dizaynı üzrə standartlar, data əsaslı xidmət konsepsiyasının yaradılması, İKT sahəsində kadr hazırlığı və digər məsələlər haqqında danışıb.
Görüşdə təqdimatla çıxış edən Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin direktoru Fariz Cəfərov elektron hökumət ekosistemi, Mərkəzin strateji hədəfləri, son dövrdə həyata keçirilmiş layihələr, bu layihələr üzrə standartların tətbiqi və risk analizi, 2021-ci il üzrə layihələrin artım dinamikası və gələcəyə olan planlar haqda məlumat verib.
Tədbirdə, həmçinin dövlət informasiya ehtiyatlarının, sistemlərinin və elektron xidmətlərin vahid reyestrinin təşkili, Elektron Hökumətin İnkişafı İndeksində ölkənin mövqeyinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı taktiki addımlar, dövlət informasiya sistemlərinə aid verilənlər bazasında mövcud olan məlumatların yenidən strukturlaşdırılması, “ASAN Bridge” Milli Məlubat Mübadiləsi Sistemi, kibertəhlükəsizlik alt qrupunun hesabatı ətrafında məruzələr edilib, geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Elektron Hökumət üzrə İcra Qrupunun sayca 5-ci, pandemiyadan sonra isə keçirilən ilk görüşünün rəsmi tərəfdaşı “BestComp Group” MMC olub.

The next meeting of the Executive Group on e-Government was held
The next meeting of the Executive Group on e-Government was held in the Shamakhi region on March 16.
The event was organized by the E-GOV Development Center of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Representatives of government agencies, as well as other relevant persons, attended the meeting.
During the meeting, the deputy chairman of the State Agency, head of the Executive Group on e-Government Jeyhun Salmanov spoke about challenges facing the digital government ecosystem, steps taken in this direction, and vision for the future, state information systems, and service design standards, creating a data-based service concept, personnel training in the field of ICT and on other issues.
Fariz Jafarov, director of the E-GOV Development Center, made a presentation on the e-government ecosystem, the Center's strategic goals, recent projects, application of standards and risk analysis of these projects, growth dynamics of projects in 2021, and plans for the future.
The event also included the organization of a single register of state information resources, systems, and electronic services, tactical steps to improve the country's position in the e-Government Development Index, restructuring of existing information in the database of state information systems, “ASAN Bridge” National Information Exchange System, cybersecurity subgroup report and an extensive exchange of views took place.
The official partner of the 5th meeting of the Executive Group on e-Government, and the first meeting after the pandemic, was “BestComp Group” Group LLC.