COVID-19 pasportunun yoxlanılması üçün “CheckApp” mobil tətbiqi istifadəyə verilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi (EHİM) tərəfindən “CheckApp” mobil tətbiqi istifadəyə verilib. Tətbiq Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin Qərarı ilə nəzərdə tutulan qurum və müəssisələrdə COVID-19 pasportlarının yoxlanılması məqsədilə yaradılıb.
“CheckApp” mobil tətbiqi vətəndaşların deyil, qurum və müəssisələrin icazə.e-gov.az portalı üzərindən müəyyən edilmiş səlahiyyətli şəxslərinin istifadəsi üçün nəzərdə tutulub. Tətbiq vasitəsilə aidiyyati səlahiyyətli şəxs yaşı 18-dən yuxarı olan vətəndaşın ictimai iaşə müəssisələrində, mehmanxanalarda və iri ticarət mərkəzlərində, qapalı məkanda göstərilən xidmətlərdən istifadə edə bilməsi üçün onun COVİD-19 pasportunu yoxlaya biləcək. Tətbiq üzərindən vətəndaşın COVİD-19 pasportu aşağıdakı 4 sadə üsuldan biri ilə yoxlanıla bilər:
1. Vətəndaşın COVID-19 pasportunun QR kodunu oxutmaqla;
2. Vətəndaşın FİN-i və doğum ili üzrə axtarış etməklə;
3. Vətəndaşın şəxsiyyət vəsiqəsinin seriya nömrəsi və doğum ili üzrə axtarış etməklə;
4. Vətəndaşın adı, soyadı, ata adı və doğum ili üzrə axtarış etməklə.
COVID-19 pasportlarının yoxlanılması üçün “CheckApp” mobil tətbiqini icaze.e-gov.az portalından yükləmək və daha ətraflı təlimat videosunda tanış olmaq mümkündür: https://youtu.be/NPyyUzJFtSo
Vətəndaşlar isə COVID-19 pasportlarına “myGov” elektron hökumət portalı və ya mobil tətbiqi, eləcə də “e-TƏBİB” mobil tətbiqi və ya its.gov.az portalı üzərindən qeydiyyatdan keçməklə baxa bilər, ehtiyac olduqda çıxarış əldə edə bilərlər.
Qeyd edək ki, yoxlama zamanı COVİD-19 pasportunu elektron şəkildə təqdim edən vətəndaşlar pasportun yeni olmasına və ən son versiyanı təqdim etdiklərinə əmin olmalıdırlar. COVİD-19 pasportunu elektron şəkildə təqdim etməyə çətinlik çəkən vətəndaşlar şəxsiyyət vəsiqəsi məlumatlarını (FİN, vəsiqənin seriya nömrəsi, ad, soyad, ata adı, doğum ili) təqdim edə bilərlər.
COVID-19 pasportuna baxmaq və ya əldə etmək üçün “myGov” mobil tətbiqini aşağıdakı linklərdən yükləmək mümkündür:

“CheckApp” mobile application has been launched to check COVID-19 passports
The E-GOV Development Center (EGDC) of the State Agency for Public Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan has launched the “CheckApp” mobile application. The application was created for the purpose of checking COVID-19 passports in the institutions and enterprises provided by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
The "CheckApp" mobile application is intended for use not by citizens, but by authorized persons of institutions and enterprises identified through the icaze.e-gov.az portal. Through the application, the relevant authorized person will be able to check the COVID-19 passport of a citizen over 18 years of age in order to use the services provided in public catering establishments, hotels and large shopping centers, indoors. Through the application, a citizen's COVID-19 passport can be checked in one of the following 4 simple ways:
1. By scanning the QR code of the citizen's COVID-19 passport;
2. By searching for the citizen's PIN and year of birth;
3. By searching for the serial number of the citizen's ID card and citizen’s year of birth;
4. By searching by name, surname, patronymic and year of birth of the citizen.
To check COVID-19 passports, it is possible to download the mobile application "CheckApp" from the portal icaze.e-gov.az and get acquainted with the detailed information in the instructional video: https://youtu.be/NPyyUzJFtSo
Citizens can see COVID-19 passports by registering on the “myGov” e-government portal or mobile application, as well as by registering on the “e-TABİB” mobile application or its.gov.az portal, and obtain an extract if necessary.
It should be noted that during the inspection, citizens who introduce their COVID-19 passport electronically must make sure that the passport is new and that they have introduced the latest version. Citizens who have difficulty introducing a COVID-19 passport electronically can provide ID card information (PIN, ID card serial number, name, surname, patronymic, year of birth).
To see or obtain a COVID-19 passport, you can download the “myGov” mobile application from the following links: