“ASAN Login”də istifadəçi sayı 2 milyonu ötüb
Elektron xidmətlərin açarı hesab edilən “ASAN Login” Vahid Giriş Sistemində istifadəçi sayı 2 milyonu ötüb. 2020-ci ilin aprel ayı ilə müqayisədə https://asanlogin.my.gov.az portalında qeydiyyatdan keçənlərin sayı sürətlə artaraq istifadəçi sayı 2 dəfə çoxalıb. Buna səbəb vətəndaşların elektron xidmətlərdən daha çox istifadə etməsi, vaxt və resurslarına qənaət etmək istəyidir.
Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi (EHİM) tərəfindən yaradılan və idarə edilən “ASAN Login”də qeydiyyatdan keçməklə vətəndaşlar bura inteqrasiya olunan bütün portalların xidmətlərindən rahat istifadə edirlər. Hazırda “ASAN Login”ə “Elektron Kənd Təsərrüfatı İnformasiya Sistemi” (e-Agro), dövlət satınalmalarının vahid internet portalı (e-Satınalma), “ASAN ödəniş”, e-sosial, “myGov” şəxsi kabinet əsaslı elektron hökumət platforması, Dövlət Gömrük Komitəsi və digərləri olmaqla 28 qurum və 60-a yaxın sistem inteqrasiya edilib.
Qeydiyyatdan keçmək üçün vətəndaşlar asanlogin.my.gov.az veb-səhifəsinə müraciət edə bilərlər. Burada vətəndaşlar üçün 4 müxtəlif qeydiyyat imkanı yaradılıb:
• İdentifikasiya nömrəsi ilə;
• “Asan İmza” ilə;
• Elektron imza ilə;
• Bank Sertifikat Xidmətləri Mərkəzinin (BSXM) imzası ilə.
Cari ilin mart ayında EHİM elektron imzası olmayan, eləcə də mobil nömrəsi öz adına olmayan vətəndaşlar üçün də elektron xidmətlərə çıxış imkanı yaradıb. Belə ki, “ASAN Login”də videoqeydiyyatdan istifadə etməklə vətəndaşlar qeydiyyatdan keçə bilirlər. Videoqeydiyyat haqqında təlimat videosuna burada baxa bilərsiniz: https://youtu.be/UCBVu2hyzv8
Bununla yanaşı, “ASAN Login”də qeydiyyatdan keçən, amma şifrəsini unudan və mobil nömrəsini dəyişən vətəndaşlar videoyazı vasitəsilə şəxsi kabinetinə yeni mobil nömrə əlavə etməklə, şifrəni bərpa edə bilərlər. Şifrəni bərpa etməklə bağlı təlimat videosuna burada baxa bilərsiniz: https://youtu.be/25RQRegUeFQ
EHİM tərəfindən “ASAN Login”də tətbiq edilən yenilik və innovasiyaların yekun hədəfi vətəndaşların elektron xidmətlərə çıxışını daha da asanlaşdırmaq, müxtəlif portallarda fərqli şifrə və istifadəçi adlarının unudulması ilə bağlı yaranan vətəndaş problemlərinin həlli və ümumilikdə elektron hökumətə keçidi daha da sürətləndirməkdir.
“ASAN Login” sistemi ilə bağlı yaranan suallara https://asanlogin.my.gov.az saytında “Tez-tez verilən suallar” bölməsində baxmaq və ya 108 “Çağrı” Mərkəzindən məlumat almaqla cavab tapmaq olar. Həmçinin, ilkin pilot layihə çərçivəsində 5 saylı Bakı “ASAN xidmət” Mərkəzində fəaliyyət göstərən “Rəqəmsal xidmət pəncərəsi”nə yaranmış suallarla bağlı müraciət etmək mümkündür.

The number of users in the “ASAN Login” has exceeded 2 million
The number of users in the "ASAN Login" Single Sign-On System, which is considered the key to electronic services, has exceeded 2 million. Compared to April 2020, the number of people registered on the portal https://asanlogin.my.gov.az increased rapidly and the number of users doubled. The reason for that is citizens want to use e-services more and save time and resources.
By registering in the "ASAN Login" created and managed by the E-GOV Development Center (EGDC), citizens can easily use the services of all integrated portals. At present, 28 institutions and about 60 systems have been integrated into the “ASAN Login” including “Electronic Agricultural Information System” (e-Agro), public procurement single web portal (e-Procurement), “ASAN pay”, e-social, “myGov” personal cabinet-based e-government platform, State Customs Committee and others.
To register, citizens can apply to the website asanlogin.my.gov.az. There are 4 different registration opportunities for citizens:
• With identification number;
• With “ASAN Signature”;
• With electronic signature;
• With the signature of Bank Certificate Service Center (BCSC).
In March of the current year, the EGDC provided access to e-services for citizens who do not have an electronic signature, as well as those who do not have a mobile number in their name. Thus, citizens can register using video recording in the "ASAN Login". You can watch the instructional video on video recording here: https://youtu.be/UCBVu2hyzv8  You can watch the instructional video on video recording here:https://youtu.be/UCBVu2hyzv8 .
In addition, citizens who are registered in the "ASAN Login", but forgot their password and changed their mobile number, can reset their password by adding a new mobile number to their personal account via video. You can watch the instruction video on password recovery here:https://youtu.be/25RQRegUeFQ
The ultimate goal of the innovations implemented by EGDC in the "ASAN Login" is to facilitate citizens' access to electronic services, to solve civil problems related to forgetting different passwords and usernames on different portals, and in general, to accelerate the transition to e-government.
Questions related to the “ASAN Login” system can be found on the website https://asanlogin.my.gov.az in the “Frequently Asked Questions” section or by getting information from the 108 “Call” Center. You can also contact the “Digital Service Window” at the Baku “ASAN service” Center No. 5 as part of the initial pilot project. You can also create an account in the "ASAN Login" and get access to many services from a single location.