“Açıq Hökumət Məlumatları” portalı birinci oldu
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi tərəfindən yaradılan “www.data.gov.az Açıq Hökumət Məlumatları” portalı “MilliNet” (Milli İnternet Mükafatı) müsabiqəsində “Elektron hökumət” nominasiyası üzrə birinci yerə layiq görülüb.
Ötən gün keçirilən təqdimat mərasimində bildirilib ki, “www.data.gov.az Açıq Hökumət Məlumatları” portalında 2016-cı ildə 25 məlumat var idisə, cari ildə 650-dən çox xidmət vətəndaşlar üçün əlçatan olub. Portal sayəsində insanlar onlar üçün faydalı ola biləcək məlumatları rahat əldə edə bilir. Eyni zamanda, portalda dövlət qurumları tərəfindən açıq edilən məlumatlardan faydalanmaqla proqramçılar cəmiyyət üçün faydalı ola biləcək tətbiqlər hazırlayırlar. Məlumat Hesablama Mərkəzi tərəfindən bu yaxınlarda elan edilən “Bax, İstifadə et, Yarat!” adlı mobil tətbiq müsabiqəsi çərçivəsində sosial əhəmiyyətli, funksional 19 mobil tətbiqin hazırlanması buna əyani misaldır. Qeyd edək ki, təqdim olunan 3 ən uğurlu mobil tətbiq sahibi mükafatlandırılıb. Sözügedən mobil tətbiqlərin hazırlanmasında daha çox Dövlət Statistika Komitəsi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar, Kənd Təsərrüfatı, Mədəniyyət və Turizm nazirliklərinin Açıq Hökumət Məlumatlarından istifadə edilib.
Bundan əlavə Məlumat Hesablama Mərkəzinin müsabiqəyə təqdim etdiyi “Poçtap” layihəsinin saytı da “Elektron hökumət” nominasiyası üzrə 3-cü yerə layiq görülüb.
Xatırladaq ki, “Poçtap” xidməti itirilən sənədlərin axtarışı üçün nəzərdə tutulub. Bu xidmət çərçivəsində tapılmış sənədlər aidiyyəti üzrə poçt müəssisələri tərəfindən qəbul olunur, sahibləri axtarılır, tapıldığı halda sənədlər sahiblərinə, əks təqdirdə aidiyyəti orqana təhvil verilir.
Qeyd edək ki, “MilliNet” - Milli İnternet Mükafatı Azərbaycan İnternet Forumu tərəfindən təsis edilən peşəkar internet mükafatıdır. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin rəsmi dəstəyi ilə bu mükafat hər il sosial, mədəni, elmi, iqtisadi, hüquqi və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən, Azərbaycan dilində tərtib olunan və fəaliyyət göstərən milli internet resurslarına və internet layihələrinə müsabiqə üsulu ilə təqdim edilir.

The Open Government Data Portal (www.data.gov.az), developed  by  Data Processing Center of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, was awarded first place in the “MilliNet” (National Internet Award) competition, in the nomination “Electronic Government”.
At yesterday’s presentation ceremony, it was noted that in 2016 there were 25 pieces of data on the portal, but  this year their number is over 650 services. Thanks to the portal, citizens can easily access the data that can be useful to them. At the same time, programmers can develop applications that can be useful for the public by using the open government data provided  by state agencies on the portal. A clear example of this are 19 socially important, functional mobile applications developed within the mobile apps development contest “View, Use, Develop!”, which was announced recently by Data Processing Center. Note that 3 most successful applications submitted to the contest were awarded. To develop these applications, the contestants used mostly the open government data of the State Statistical Committee,  Ministry of  Transport, Communications and High Technologies,  Ministry of Agriculture and Ministry of Culture and Tourism.
Moreover, the website of the project “Poçtap”, which was submitted  to the contest by Data Processing Center, was  awarded the 3rd place in the nomination “Electronic Government”.
It will be recalled that the “Poçtap” service is designed to search lost documents. Within this service, documents found  are accepted by post offices and their owners are searched. If the owners are found, the lost documents are returned to them. If not, they are sent to relevant authorities.
Note that the National Internet Award Millinet is a professional internet award instituted by Internet Forum of Azerbaijan (IFA). The award is presented every year  to the national internet resources and internet projects developed in Azerbaijani language and functioning in social, cultural, scientific, economic, legal and other areas by way of competition  through official support of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies .