“Bax, İstifadə et, Yarat!”
Azərbaycan Respublikasının “Açıq Hökumət Məlumatları” (data.gov.az) portalındakı məlumatlar əsasında yeni mobil tətbiqlərin hazırlanması, Açıq Hökumət Məlumatlarından rahat istifadə, sosial yönümlü və innovativ ideyaların dəstəklənməsi və startap layihələrinin təşviq edilməsidir.
Müsabiqənin şərtləri:
- Müsabiqədə fərdi və ya komanda şəklində iştirak etmək olar. (Komanda üzvlərinin sayı 5 nəfərdən artıq ola bilməz)
- Tətbiq hazırlayarkən Azərbaycan Respublikasının “Açıq Hökumət Məlumatları” portalındakı (data.gov.az) məlumatların ən azı birindən istifadə edilməlidir.
- Təqdim edilən materiallar fiziki və hüquqi şəxslərin əqli mülkiyyət hüquqlarını pozmamalıdır.
Müsabiqədə qiymətləndirmə meyarları:
N Meyar Bal Əmsal
1 Sosial əhəmiyyət (S) 0-10 3
2 Funksionallıq (F) 0-10 2
3 Tamlıq (T) 0-10 2
4 Dizayn (D) 0-10 2
5 Məzmun (M) 0-10 2
Yekun bal = 3xS + 2xF + 2xT + 2xD + 2xM
Yekun ballar eyni olduqda qiymətləndirmə daha üstün meyar üzrə müqayisə ediləcək (meyarlar cədvəldə üstünlüyünə görə sıralanıb) və üstünlük həmin meyar üzrə daha çox bal toplayana veriləcək.
Müsabiqənin mükafat fondu:
- 1-ci yer - 2000 AZN
- 2-ci yer - 1500 AZN
- 3-cü yer - 1000 AZN
- İştirakçı tələbələr “Microsoft BizSpark” layihəsi çərçivəsində “Microsoft”un masaüstü proqramlarını, server həllərini və Bulud imkanlarını əldə edəcəklər.
- Yüksək Texnologiyalar Parkı üçün maraqlı olan 2 layihənin müəlliflərinə 6 ay ərzində inkubasiya mərkəzində ödənişsiz ofisdən istifadə imkanı yaradılacaq;
- Tələblərə uyğun mobil əlavə təqdim edən hər bir iştirakçıya “Elektron imza” sertifikatı təqdim ediləcək.
DİQQƏT!
“Bax, İstifadə et, Yarat!” müsabiqəsində iştirak etmək istəyənlər 13.11.2017-ci il tarixindən başlayaraq data.gov.az portalındakı "Müsabiqələr" menyusuna keçid edərək uyğun bölmədə qeydiyyatdan keçməli və 25.11.2017-ci il saat 23:59-a qədər hazırladığı materialları (tətbiqin qaynaq kodu, işlək tətbiq və tətbiqin təqdimatı olan fayllar) təşkilat komitəsinə portal üzərindən göndərməlidirlər.
26.11.2017-ci il tarixində iştirakçılar münsiflər heyəti qarşısında müsabiqə üçün hazırladıqları mobil əlavənin təqdimatını etməlidir.
Nəticələrin açıqlanması və qaliblərin mükafatlandırılması “Bakutel 2017” sərgi çərçivəsində baş tutacaq.

“View, Use, Develop!”
The Data Processing Center of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies announces contest “View, Use, Develop!” for the development of mobile applications using Open Government Data.
Goal of the contest:
Development of new mobile applications using data available on the Open Government Data Portal (data.gov.az)  of the Republic of Azerbaijan, convenient use of open government data, providing support for socially-oriented and innovative ideas and promotion of startup projects.
Terms of the contest:
- You can participate in the contest individually or in a team. (The number of team members must not exceed 5 people).
- You must use at least one piece of data available on the Open Government Data Portal (data.gov.az) for developing an application.
- The materials presented should not infringe intellectual property rights of individuals and legal entities.
Evaluation Criteria:
Criterion
Points
Coefficient
1
Social significance (S)
0-10
3
2
Functionality (F)
Completeness (C)
4
Design (D)
5
Content (C)
Total score = 3xS+2xF+2xC+2xD+2xC
If contestants get equal final scores, the preference will be given to the contestant who gets more points for a higher criterion. (The criteria are ranked in the table according to their superiority).
Prize fund of the contest:
-1st place - AZN2000
-2nd place - AZN1500
-3rd place - AZN1000
- Student participants will get Microsoft’s desktop applications, server and cloud-based solutions within Microsoft  BizSpark program.
-Authors  of two projects that are of interest to the High Technologies  Park will be provided cost-free use of the office in the incubation center for  6 months;
- Each contestant who presents his mobile application in line with the requirements will be given an electronic signature certificate.
ATTENTION!
Those wishing to participate in the contest must register in the relevant section of the menu “Contests” of  the portal  Open Government Data Portal (data.gov.az) as from 13.11.2017 and  send the materials they prepared for the contest (including  master code of  application, working application and presentation file of the application) to the organizing committee through  the portal before 25.11.2017, 23:59 hrs.
The contestants must present their mobile applications before the jury on 26.11.2017.
Announcing the results of the contest and awarding ceremony will take place within the framework of the exhibition Bakutel-2017.